PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

V Plzni bude možné v MHD bezkontaktně platit mobilem

19.5.2010

Možnost uhrazení jízného prostřednictvím mobilu, který funguje jako elektronická peněženka, představily ve středu Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) a Telefónica O2. Placení mobilem v MHD je prý evropský unikát.

Lidé, kteří si mobil s technologií NFC (Near Field Communication) pořídí, ho budou moci od 22. května používat k nákupu jízdného ve všech vozech MHD a integrovaného dopravního systému Plzeňska.

NFC je technologie umožňující bezdrátovou komunikaci až na vzdálenost 10 cm mezi mobilem a platebním terminálem. Její předností je vysoká rychlost přenosu dat a zabezpečená komunikace. Do mobilu bude nutné stáhnout ještě zvláštní "platební" program, přes který se budou strhávat peníze, jež si cestující dopředu uloží na zvláštní účet.

"Po důkladném testování této služby, kterou jsme společně představili loni na kongresu v Barceloně, si může tento telefon koupit každý. Nevím o jiném městě v Evropě, kde by byla technologie NFC v komerčním provozu," řekl generální ředitel PMDP Michal Kraus. S projektem NFC neměl dopravní podnik žádné výdaje.

Telefony s NFC budou vlastně obdobou Plzeňské karty

Telefony Nokia 6212, které se začnou prodávat v šesti pobočkách O2 v Plzni od 22. května, zastanou kromě běžných funkcí také roli elektronické peněženky čipové Plzeňské karty a vstupního a docházkového průkazu do podniků a institucí. Plzeňskou kartu si od roku 2004 pořídilo už 233 tisíc občanů Plzně a přilehlých oblastí.

Obě firmy provedly loni s 50 lidmi testy služeb NFC. Uživatelé ocenili, že jim stačí pouze mobil s kreditem, který na rozdíl od Plzeňské karty mají vždy po ruce. "Oceňují i možnost zobrazení transakcí a zůstatků na displeji," řekl Jiří Malík z O2.

Nedotovaný přístroj s instalovanou Plzeňskou kartou přijde na 4500 Kč. O2 připravila limitovanou edici 800 kusů využitelných u všech operátorů.

Uživatel získá přes NFC tagy další užitečné informace

Plzeňskou kartu v telefonu si zatím nemůže uživatel sám dobíjet, ale obě firmy na tom pracují. Hledají také řešení pro revizory, aby mohli určit držitele karty. Telefon dále komunikuje s NFC tagy, což jsou velmi laciné karty, z nichž může cokoli přečíst a zobrazit na displeji.

"Pokud by byl tag u vchodu na radnici nebo na památkách či na zastávkách MHD, přepnul by telefon na webovou stránku, kde si jeho uživatel přečte cokoli o Plzni, památce nebo časy v jízdním řádu," řekl Zbyněk Proška z PMDP. Tagy vyvinuli experti PMDP a jde prý v ČR o unikát.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu