PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Nejmenší tranzistor na světě tvoří jen sedm atomů

26. června 2010

Z pouhých sedmi atomů se podařilo vědcům vytvořit funkční tranzistor - základní polovodičovou součástku pro dnešní integrované obvody. Nepatrný krystal, o rozměru čtyř miliardtin metru, představuje přímo kvantový skok do počítačové budoucnosti. Umožní miniaturizaci, konstrukci výkonnějších a rychlejších superpočítačů.

Sedm atomů nejmenšího tranzistoru umí jako běžné modely zesilovat změny napětí nebo proudu. Na jeho vývoji pracoval tým Centra pro kvantové počítačové technologie (CQCT) na University of Wisconsin-Madison.

„Význam tohoto výsledku nespočívá jen v tom, že jsme hýbali s atomy a sledovali je mikroskopem. My jsme s nimi přímo manipulovali a s atomární přesností je umístili na místo, aby elektronické zařízení fungovalo tak, jak má,“ vysvětlila spoluautorka projektu a ředitelka australského CQCT, profesorka Michelle Simmonsová.

Její tým vytvořil zařízeni z krystalu křemíku a pak nahradil v mřížce křemíkové atomy za atomy fosforu. „Je to velký technologický úspěch a zásadní krok, který ukázal, že je možné postavit kvantový počítač.“ Uvedla Simmonsová.

Nahrazování atomů je sice již delší dobu známá technologie, nicméně nikdo to dosud nedokázal s takovou přesností, aby vytvořil fungující elektronickou součástku. Simmonsová zdůrazňuje, že nyní se mohou dál posunout hranice miniaturizace a srovnání velikostí a výkonů. Jen pro srovnání - první australský počítač podle ní v roce 1949 zabral celou místnost a jeho součástky člověk musel často držet v obou rukách.

V současnosti se velikost komerčních tranzistorů dostala na 40 nanometrů (miliardtin metru). Tým v CQCT nyní tuto hranici posouvá o další řád na čtyři nanometry.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu