PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Rozdává se vysvědčení, Linku bezpečí volá čtyřikrát víc školáků

30. června 2010

Kvůli obavám ze špatných známek na vysvědčení, která dnes obdrží statisíce žáků, praská ve švech Linka bezpečí. Co dělat, když domů dítě přinese čtyřky a pětky, a jak ho naopak odměnit za výborný prospěch?

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání si letos vysvědčení vyzvedne 795 tisíc žáků základní škol, 556 tisíc studentů SŠ a 113 tisíc učňů. Ne každý se blýskne samými jedničkami. Operátoři bezplatné a anonymní linky na čísle 116 111 tak čelí náporu volajících.

„Jde téměř o čtyřnásobný růst oproti jiným dnům,“ potvrdila v úterý Právu Lucie Pešková, ředitelka Sdružení Linka bezpečí. Zatím nevolalo žádné dítě, jež by uteklo z domova či bylo vyhozeno rodiči. „Stejně tak jsme naštěstí nezaznamenali žádný hovor s dítětem, jež chce neúspěchy ve škole řešit sebevraždou,“ dodala Pešková.

Nevyčítejte, radí psycholožka rodičům

Psycholožka Eva Kneblová míní, že dramatická vyčítavá scéna může být pro dítě impulzem k pozdějšímu zatajování mizerných známek. „Raději s ním špatný prospěch v klidu proberte,“ doporučuje rodičům.

Na druhou stranu není dobré neprospěch zlehčovat, případně svádět vinu na učitele. „Přehnaná kritika kantora povede v očích dítěte ke znehodnocení školy,“ upozorňuje psycholožka.

Není-li vysvědčení excelentní, ale i tak je výsledkem opravdové snahy, rozhodně byste podle ní neměli zapomenout potomka odměnit. Děti na druhém stupni ZŠ ocení, když jim dovolíte vyrazit s partou kamarádů na výlet. Dáte jim najevo, že vás přesvědčily, že jsou spolehlivé. To jim přinese pocit důležitosti.

Policie chystá manévry

Vysvědčení, to jsou ale také děti oslavující konec školního roku alkoholem. Městská policie bude už od deseti hodin dopoledne odchytávat v Praze opilé nezletilce. V jiných městech bývá situace o poznání klidnější.

V pražských nemocnicích loni skončila řada školáků, kteří se poslední den před prázdninami opili do bezvědomí. Letos lze očekávat podobnou situaci.

„Ve středu budou probíhat už od deseti hodin dopoledne masivní kontroly mladistvých, kteří požili alkohol. Budeme též zjišťovat, kdo jim ho podal,“ řekla Právu mluvčí městské policie hlavního města Jana Přikrylová. Podle ní půjde o systematickou kontrolu barů, restaurací, parků, kde se schází mládež.

„Pokud k nám jako loni opilé děti přivezou, zvládneme je ošetřit v denním ambulantním provozu,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Hana Vránová.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu