PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Německým politikům se nelíbí Apple, špehuje data

9.7.2010

Berlín - Společnost Apple musí okamžitě objasnit, jaké údaje využívání od lidí, kteří si koupí výrobky firmy a jak s těmito daty zachází.

Požaduje to německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová, ke které se přidali i další němečtí politici.

"Uživatelé iPhonů a dalších produktů firmy musí vědět, jaké informace od nich firma získává," uvedla Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová. Podle týdeníku Der Spiegel ministryně očekává, že Apple by měl německým úřadům zpřístupnit databáze a objasnit, jaké data sbírá.

Buďte otevření

"Je nemyslitelné, aby si Apple vytvořil uživatelské profily na základě geografické polohy svých zákazníků. Apple se zavázala, že bude transparentní a teď to má možnost dokázat," uvedla ministryně.

K větší transparentnosti v nakládání s daty zákazníků vyzval i respektovaný německý politik a jeden z uchazečů o funkci spolkového prezidenta, bývalý disident Joachim Gauck.

Reakci německých politiků a expertů vyvolaly nové pravidla, které zveřejnil Apple na konci června. Podle nich bud firma nabízet v reálném čase přesné údaje o tom, kde se lidé s produkty Apple nachází.

Podle Gaucka ale lidé musí jasně vědět, co se stane s jejich daty a k čemu se vlastně používají.

Do problémů kvůli získávání dat lidí se dostal i další americký technologický gigant, společnost Google.

Několik zemí tak prověřuje, zda firma neporušila zákon o telekomunikacích a práva na ochranu soukromí, když při pořizování záběrů ulic v rámci programu Street View sbírala soukromé údaje z nezabezpečených bezdrátových sítí.

V České republice vede kvůli témuž problému správní řízení Úřad pro ochranu osobních údajů.

Problémy má Google

Úřad podle své mluvčí začal šetřit celou řadu nejasností týkajících se projektu pořizování fotografií firemními auty Google, která současně sbírala také osobní informace ze sítí. Firma se tak mohla dostat i k e-mailovým zprávám, které si lidé bezdrátově zasílají, a podle některých expertů zřejmě i k heslům.

Apple čekájí pravděpodobně i další problémy s úřady. Americký antimonopolní úřad se chystá zahájit vyšetřování, které má zjistit, zda Apple svými praktikami v oblasti mobilního softwaru neomezuje konkurenci. Uvedl to list Wall Street Journal s odvoláním za zdroje blízké situaci.

Federální obchodní komise podle listu spolupracuje již několik týdnů s americkým ministerstvem spravedlnosti na rozhodnutí, zda FTC bude prošetřovat obvinění některých firem, které si stěžují na vyloučení z mobilní platformy přístrojů iPhone a iPad.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu