PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Viněty pro osobní auta se odkládají. Budou zavedeny nejdříve v roce 2016

11.8.2010

Řidiči osobních automobilů budou i nadále používat dálniční známky. Elektronické viněty, které byly dlouho předmětem sporů, se zatím odkládají.

Vláda ve středu souhlasila se senátním návrhem na změnu zákona o pozemních komunikacích, podle kterého se zavedení elektronických vinět pro osobní vozidla odloží o pět let na leden 2016. ČTK to řekl mluvčí vlády Martin Kupka.

"Posunutí účinnosti o pět let lze považovat za adekvátní řešení, neboť tak vzniká dostatečný prostor na komplexní analýzu ekonomické výhodnosti a technické realizovatelnosti," řekl k rozhodnutí vlády Jakub Ptačinský z tiskové oddělení ministerstva dopravy.

Zavedení vinět místo nalepovacích dálničních známek se stalo v uplynulých měsících předmětem řady debat. Předchozí sněmovna se pokusila viněty letos už jednou neúspěšně zrušit, návrh ale neprošel, zejména díky hlasům poslanců ODS a KSČM.

Podle senátorů je navrhovaný systém neúměrně nákladný. Stát by prý odkladem ročně ušetřil minimálně 1,4 miliardy korun. Také poslanci argumentovali tím, že zavedení vinět by připravilo stát o peníze, údajně až o 12 miliard korun. Proti vinětám argumentovali i někteří odborníci z vysokých škol.

Firma Kapsch, která by podle právní analýzy MD zřejmě viněty dodala, údaje politiků označila za "hausnumera". Zavedení a provoz vinět by bylo podle firmy ročně o půl miliardy dražší než u klasických známek. Zároveň by ale ubylo neplatičů, takže celkový výnos pro stát by byl po zavedení vinět ročně nižší "jen" o 200 milionů ve srovnání se známkami. Za šest let by tak stát přišel o 1,2 miliardy korun. Objem vybraných peněz by prý prudce vzrostl, kdyby osobní auta začala platit za ujeté kilometry.

Po vyjádření vlády poputuje senátní návrh do sněmovny. O předloze rozhodne parlament.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu