PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Velký úklid po ropném Černobylu v USA bude trvat roky

20.7.2010

Tři měsíce po havárii vrtu v Mexickém zálivu podle firmy BP ropa už neuniká, byť se objevily spekulace o nové trhlině. Odstraňování přímých následků nejhorší ropné katastrofy všech dob potrvá do podzimu - pokud vydrží kryt vrtu. S následky na mořský život a pobřežní ekosystémy se budou USA potýkat řadu let.

Tři měsíce poté je snad děsivý výron ropy ze dna Mexického zálivu konečně zadušen - byť i tuto milosrdnou zprávu v pondělí zmocněnec americké vlády pro ropnou havárii Thad Allen zpochybnil. Hovořil o nově zjištěném průsaku z poškozeného podmořského vrtu Macondo.

Mluvčí společnosti British Petroleum (BP) Mark Salt to odmítl: "O žádné trhlině nevíme, kryt těsní," řekl podle agentury AP. (více čtěte zde)

Vznik nového otvoru by katastrofu jen zhoršil a snahu o definitivní zabetonování vrtu podstatně zkomplikoval. Ale i když se dnes ukáže, že mohutný poklop opravdu těsní, vyhráno zdaleka není. Mnohé prognózy zůstávají krajně nejisté.

Které živočišné a rostlinné druhy se z ropného koktejlu vzpamatují, které budeme muset odepsat? Uspíší smrtící ropná lázeň vymírání mokřin, které ochraňují jedno z největších amerických měst (New Orleans) a spoluvytváří tamní bohatý rybářský region?

Jaký dopad bude mít nejhorší ropná katastrofa v dějinách na budoucnost hlubinné těžby v Mexickém zálivu? A jak havárie poznamená psychiku statisíců Američanů, jež náhle všudypřítomná černá mazlavá hmota připravila o iluze a mnohdy i o obživu? A může to všechno vůbec dobře skončit?

Když toho máš dost, tak toho máš dost

Sandy Renová, jejíž rodina žije v Plaquemines Parish na pobřeží Louisiany po tři generace, si není vůbec jistá, zda chce čekat na odpovědi na výše uvedené otázky ve svém dosavadním domově.

"Jsem připravená se sbalit a odejít," řekla třiačtyřicetiletá žena agentuře Reuters. Její manžel je teď stejně jako ostatní zdejší rybáři závislý na úklidové práci, již mu poskytuje firma BP, která je za hrůznou katastrofu odpovědná. "Když toho máš dost, tak toho máš dost. To je právě můj případ," filozofoval.

Velkého úklidu se na pobřeží amerických států v Mexickém zálivu účastní desetitisíce lidí. Podle odhadu vlády potrvá jen odstraňování přímých následků havárie nejméně do podzimu. S dlouhodobými následky se budou Američané potýkat ještě celou řadu let. To se týká i jejich duševního zdraví.

"Hlavní problém, se kterým se budeme setkávat v příštích letech, nejsou jen dopady ropné skvrny na fyzické zdraví, ale i na duševní zdraví," řekl neworleanskému zpravodajskému serveru NOLA antropolog Lawrence Palinkas, který zkoumal i sociální dopady havárie ropného tankeru Exxon Valdez před dvěma desetiletími.

Stejně jako na Aljašce jsou podle něho nejzranitelnějšími skupinami děti, lidé, kteří likvidují ropnou skvrnu, a obyvatelé pobřeží, kteří přišli o živobytí. Lidé trpí depresemi, úzkostmi a tyto duševní potíže jsou přitom obvykle spojeny se sociálními problémy, jako jsou domácí násilí, alkohol, drogy.

"Vysokotlaké trubice pro odsávání ropy nemůžou odstranit psychologické trauma," uvedl Palinkas.

Vědci rovněž zaznamenali první příznaky toho, že ropná skvrna v Mexickém zálivu mění mořský potravní řetězec. Ropa zabíjí nebo zamořuje některé tvory a podporuje růst jiných, kteří jsou lépe uzpůsobeni životu v poškozeném životním prostředí, napsala agentura AP. Příkladně nedaleko místa, kde ropa vytékala do moře, zaznamenali přírodovědci rozsáhlé vymírání ohnivek - rosolovitých organismů, jimiž se živí mořské želvy.

"Může dojít k proměně mořského života, která se bude kaskádovitě šířit potravinovým řetězcem a ohrozí pobřežní rybářský průmysl, v němž se pohybují miliardy dolarů," řekl mořský biolog Rob Condon.

Slabou útěchou může pro někoho být fakt, že dlouho se bude vzpamatovávat i firma BP, považovaná za hlavního viníka hrůz. Čelí stovkám žalob a experti odhadují, že celkem bude muset zaplatit na vyčištění životního prostředí a jako odškodnění až 100 miliard dolarů.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu