PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Nová data o znečištění: Třetinu roku se nedalo dýchat

13.8.2010

Praha/Ostrava - Podle platného hygienického limitu může být v ovzduší vysoká koncentrace jemných částic prachu maximálně 35krát do roka. V Bohumíně se to ovšem vloni stalo 136krát, takže každý třetí den tamní obyvatelé dýchali znečištěný vzduch.

Vyplývá to z aktuálních údajů o znečištěném ovzduší v uplynulém roce, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Ačkoli meteorologové údaje právě vyhodnocují, z "tvrdých" dat vyplývá, že se koncentrace jemných částic prachu v ovzduší oproti roku 2008 zvýšila a překročené limity naměřilo více stanic.

Drobný prach menší než 10 mikrometrů je nebezpečný v tom, že vniká až hluboko do dýchacího ústrojí a navíc se na něj vážou další škodliviny včetně rakovinotvorných látek.

Mnoho prachu na 50 místech

Kromě Bohumína byl vloni limit 35x do roka překročen na dalších 49 stanicích. V roce 2008 to bylo o tři stanice méně. V uplynulém roce byl navíc tento limit překročen častěji než v minulosti.

Předloňský rekord držel rovněž Bohumín, ovšem "pouze" s hodnou 110krát za rok. Vloni se nad hodnotu 110 vyšplhaly kromě Bohumína ještě Věřňovice (124krát), Český Těšín (118krát), Ostrava-Bartovice (113krát) a Ostrava-Přívoz (111krát).

Údaje za loňský rok ukazují, že Ostravsko kraluje ve znečištění mikroskopickým prachem nejen regionům v republice, ale patří mezi nejpostiženější i v celé Evropě.

Za Ostravskem se jako první místo s překročeným limitem 35krát do roka umístnila Svatoplukova ulice v Brně, a to až na jedenáctém místě. Prvních deset příček drží stanice z Ostravska.

Zkraje roku se nedalo dýchat

Negativní trend z loňského roku přitom pokračoval i na začátku roku letošního, kdy v Ostravsku panovaly kvůli inverzi velmi špatné rozptylové podmínky.

V Bohumíně u Ostravy byl limit "35x do roka" vyčerpán už za 42 dní. Smog ovšem zahalil i další regiony včetně Prahy a Ústeckého kraje.

Důvod? "Letos jsme po dlouhé době měli zase normální zimu," řekl Aktuálně.cz Jan Macoun, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu.

V zimních měsících jsou tradičně špatné rozptylové podmínky. Kvůli silným mrazům, kdy teploty běžně klesají hodně pod nulu, musí domácnosti, ale i úřady nebo podniky více topit. K tomu se přidávají ještě škodliviny z továrních komínů a automobilových výfuků.

Z čerstvých údajů Českého hydrometeorologického ústavu rovněž vyplývá, že v českém ovzduší vloni přibylo rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Nadlimitní hodnoty naměřilo 21 stanic, což je o čtyři více než v roce předchozím. Stejně jako v roce 2008 i vloni byly nejvyšší koncentrace této nebetpečné látky na Ostravsku.

Rekordní hodnotu změřila stanice v Ostravě-Bartovicích, kde byl v roce 2008 i 2009 překročen hygienický limit více než devítinásobně.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu