PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Část lidí očkovaná vakcínou proti prasečí chřipce trpí záchvaty spánku

Agentura Evropské unie pro ochranu lidského zdraví bude zjišťovat, zda očkovací vakcína Pandemrix používaná proti takzvané prasečí chřipce nemá souvislost se způsobováním narkolepsie. Tato porucha se projevuje chorobnou spavostí a záchvaty krátkého spánku. Vedlejší účinky vakcíny, jež se používala i v Česku, proto budou muset být podle londýnského sídla této agentury důkladně prozkoumány.

28. srpna 2010

Evropská lékařská agentura EMA (European Medicines Agency) v prohlášení uvedla, že například ve Finsku a Švédsku se objevilo několik případů narkolepsie u lidí, kteří byli očkováni přípravkem Pandemrix britské firmy GSK (GlaxoSmithKline). Ve Francii se hovoří o šesti podobných případech, u tří dětí a tří dospělých.

EMA schválila používání Pandemrixu loni v září a očkováno bylo kolem 30 miliónů Evropanů. Firma GSK se rozhodla vést vlastní šetření případné souvislosti svou vakcínou a onemocněním narkolepsií. Zdůraznila přitom, že případů je málo a jen v několika zemích, takže o nějaké souvislosti nyní nelze hovořit.

Používání vakcín bylo pozastaveno

Finský státní zdravotnický ústav THL již v úterý doporučil, aby se pozastavilo používání vakcín Pandemrix proti viru "prasečí chřipky" A(H1N1), dokud se věc neprošetří.

Česká vláda loni v srpnu objednala u firmy GlaxoSmithKline milión dávek pandemické vakcíny Pandemrix. Očkovat se však podle úřadů nechalo méně než procento populace, jen asi 66 000 lidí.

Poruchy spánku zvyšují riziko deprese či obezity

Narkolepsie má největší sociální dopad ze všech poruch spánku, které trápí až 40 procent lidí. Postihuje méně než jedno procento lidí. Poruchy spánku zvyšují riziko deprese, nemocí srdce a cév, cukrovky či obezity, narkolepsie navíc ještě vyřazuje pacienty z běžného života. Upadají několikrát za den nečekaně do spánku.

Nemoc ale bývá málokdy poznána, a tak nedostanou vhodnou léčbu, vysvětlila začátkem roku profesorka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. Kvalitě spánku se každý rok věnuje Mezinárodní den spánku 19. března, narkolepsii Evropský den narkolepsie o den dříve.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu