PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Satelitní síť pro 98 % lidstva a 85% zemského povrchu

5.5.2010

Nedávno publikovaný článek o nejúspěšnějším satelitním internetu je jistě pravdivý a lze jen doufat, že dojde k plánovanému vypuštění družice KA-SAT v letošním roce a spuštění služeb od počátku roku 2011. To bude nová éra satelitního internetu (jakkoliv je tento termín technicky nesprávný) v celé Evropě.

Chtěl bych se zmínit o jiné možnosti přístupu k internetu přes satelit. Není ani světově a už vůbec ne Evropsky nejrozšířenější, ale jde o síť s globální dostupností mezi 70° jižní a 70°severní zeměpisné šířky. Kromě přístupu k internetu nabízí i mobilní telefonní služby. Existují oblasti a podmínky, kdy to je jediné nebo někdy i nejlevnější řešení pro přenos dat nebo telefonii.

Jde o síť Inmarsat BGAN, která funguje na satelitech Inmarsat I-4, tedy satelitech čtvrté generace. Jsou to největší komerční satelity na geostacionární dráze. Každý má hmotnost větší než 6 tun, rozměry bez antén jsou 7 x 2,9 x 2,3 m reflektor o průměru 9m a solární panely s rozpětím 45 m. Jako každá „mobilní satelitní služba“ pracuje i tato v tzv. L-pásmu. Příjem je na kmitočtech kolem 1,5-1,6 GHz, vysílání 1,6-1,7 GHz. Po určité rošádě jsou na definitivních pozicích od února 2009. Konstalace se měnila od prosince 2008 po vypuštění posledního satelitu a potřebě změny pokrytí.

Současné pozice jsou: 98°W (Americas), 25°E (EMEA), 143,5°E (Asia-Pacific). Každý satelit používá kolem 200 spotbeamů, což umožňuje vícenásobné využití kmitočtového pásma a dosažení veliké datové průchodnosti. Každý spot má přenosovou kapacitu 512 kbit/s. Někdo si řekne, že 100 Mbit/s na celý satelit je stejné jako jedna Ethernetová přípojka. Zkuste si ale představit vysokorychlostní připojení k internetu v poušti, na horách, na moři, dokonce i ve vzduchu. Podle typu terminálu buď stacionární – zřízená během 2-3 minut, nebo mobilní – vozidlové a aero jednotky (námořní je něco mezi).

Jaké jsou služby BGAN? Jde zejména o vysokorychlostní připojení k internetu a IP streaming. Připojení k internetu je na sdíleném kanálu s přenosovou rychlostí max. 492/492 kbit/s, IP streaming od 64 až po 384 kbit/s. Streaming běží na duplexním vyhrazeném kanálu a jde o službu na vyžádání, nemusí být v každý okamžik k dispozic, stejně jako služba ISDN. Některé terminály nabízejí 1 nebo 2 kanály ISDN 64 kbit/s. Každý terminál poskytuje doplňkově i hlasové služby a SMS. Pokud si uživatel zaplatí i veřejnou IP adresu, může cestovat po celém světě se svým telefonním číslem a IP adresou, protože zůstává připojen stále do stejné sítě.

Cenové relace odpovídají řešení. Telefonování drahé není a vzhledem k propojovacím cenám ostatních sítí je zřejmě volání např. mezi světadíly vždy levnější, než GSM. Můžete např. volat z Ameriky, Austrálie, Asie do ČR vždy za stejnou cenu, cca 30,-Kč/min. Přenos dat na IP sdíleném kanálu je dost drahý, služba není určena pro každého. Platí se součet přijatých i odeslaných dat, 1 MB je asi za 7 USD. Podobně ISDN a streaming stojí od 6 do 30 USD/min. Ceny běžných terminálů jsou od asi 1 500,-USD po 4 000,-Eur, vozidlové jednotky jsou výrazně dražší.

Služba je tak určena zejména pro vládní účely – např. vojenské a záchranné operace, cestovatele po neosídlených územích, geology, těžařské společnosti, výzkumníky atd. Příkladem uživatelů z ČR je např. ČVÚT, kdy je BGAN využíván pro přenos dat z ostrova James Ross poblíž Jižního pólu, doprovodná vozidla na rallye Dakar, Český Rozhlas odesílal streaming goril z Afriky, Armáda ČR je používá v zahraničních misích atd. Ve světě je nejširší využití pro novináře spol. jako CNN, Reuters, BBC. S terminálem velikosti notebooku mohou odesílat video na rychlosti 256 nebo 384 kbit/s z oblastí zasažených katastrofou, válečných konfliktů apod., kdy jiné komunikační kanály ani nejsou k dispozici. Více o službě a terminálech naleznete např. na http://www.inmarsat-bgan.cz .

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu