PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Exekutor na vyděšené ženě vymáhal účet za plyn bez rozhodnutí soudu

EXEKUTOŘI JIŽ NEJSOU JEN NÁSTROJEM NA VYMÁHÁNÍ POHLEDÁVEK, ALE NOVĚ I NÁSTROJEM NA STRAŠENÍ LIDÍ ! TENTO NÁSTROJ SI VYMYSLELI MANAŽEŘI NĚKTERÝCH FIREM POD TAKTOVKOU PEKELNÝCH JEŠTĚRŮ.

6. září 2010

Vpravdě šok zažila 50letá žena z Prahy, když 1. září našla ve schránce dopis z exekutorského úřadu kvůli zaplacení 1600 korun za plyn. Exekutor jí napsal bez předchozího rozhodnutí soudu a pouhých 38 dní po splatnosti částky. V podobné situaci se přitom mohou ocitnout i další lidé v hlavním městě. Podle Exekutorské komory ČR jde ze strany exekutora o jednání na hranici zákona.

Čtenářka, která si nepřála zveřejnit své jméno, se o prázdninách stěhovala do nového bytu. „Bylo to hektické, žili jsme tu mezi krabicemi. Upomínku od Pražské plynárenské, a. s., že jsem k 12. červenci měla zaplatit zhruba 1600 korun za plyn, jsem někde založila,“ přiznala žena.

Další dopis však přišel již z Exekutorského úřadu Prahy 2, datován je 19. srpna. „Částku jsem okamžitě zaplatila na účet Pražské plynárenské. Nechápu ale, jak může dluh vymáhat přímo exekutorský úřad a používat přitom hlavičkový papír a razítko bez účasti soudu,“ podivila se čtenářka.

Dopis od exekutora vnímá jako nepřiměřený nátlak na dlužníka.

Exekutorská komora bude případ řešit

A není sama. Rychlost, s jakou se věci chopil exekutor, překvapila i představitele Exekutorské komory.

„Exekutor vystupuje vždycky až v té fázi, když mu někdo předloží rozsudek soudu nebo nějaké jiné vykonatelné rozhodnutí,“ uvedl David Hozman z mediální komise Exekutorské komory.

„Aby uzavíral smlouvu s třetími osobami, že jim bude spravovat pohledávky, a vybízel jednu stranu k sepsání dohody ve prospěch druhé strany, to by exekutor dělat neměl,“ podotkl Hozman.

Podle mluvčí komory Moniky Zajícové nehovoří zákon, v tomto případě exekuční řád, zcela jasně.

„Nicméně pocitově vnímáme, že by exekutor takovéto služby poskytovat neměl. Chápeme to spíše jako činnost připomínající správu pohledávek nebo suplující aktivitu advokáta, a proto bychom doporučovali příslušnému exekutorovi, aby od dané praxe raději ustoupil,“ uvedla.

Případem, na který Právo upozornilo, se nyní bude zabývat kontrolní komise Exekutorské komory.

Exekutor tvrdí: Jsme mírní

Soudní exekutor pro Prahu 2 Aleš Bayer na své práci pro Pražskou plynárenskou nevidí nic divného. S firmou spolupracuje podle svých slov už dva roky a za tu dobu prý nezaznamenal žádné potíže.

„Jasně,“ odpovídá na dotaz, zda jde o klasickou smlouvu o správě pohledávek. „Pokud neplatiči, kterých je fůra, nereagují na to, co jim pošle Pražská plynárenská, vyzýváme je my,“ řekl Právu Bayer.

Výzva k sepsání splátkové dohody na hlavičkovém papíře exekutorského úřadu podle něj není žádným nátlakem. „To si myslím, že je velmi mírné. Oni sem přijdou a tady se to vysvětlí. Když neuznají závazek a nic nepodepíšou, potom je na Pražské plynárenské, aby je zažalovala,“ popsal praxi exekutor.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek, vyhýbá se však spojení „správa pohledávek“.

„Zmíněný exekutorský úřad pro naši společnost zajišťuje v rámci vymáhání pohledávek mimo jiné i tzv. exekutorský zápis. Jedná se v podstatě o návrh určitého hrazeného splátkového kalendáře, který je však z hlediska dlužníka zpravidla o něco výhodnější, než by mu jej poskytla běžně naše společnost,“ uvedl Vránek.

Pospíšil: Je to nepřípustné

Problém však nespočívá v sepsání exekutorského zápisu, které soudním exekutorům nepochybně přísluší, ale v rozesílání výzev dlužníkům, aby splátkovou dohodu přišli neprodleně uzavřít.

V tom, aby exekutoři pro třetí osoby smluvně spravovali pohledávky, vidí problém i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). „Podle našeho názoru je to nepřípustná činnost,“ sdělil v neděli Právu po konzultaci s právníky ministerstva. Postup Exekutorské komory, která chce případ svěřit kontrolní komisi, považuje za správný.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu