PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Jak si Google hraje s naším soukromím
30. 9. 2010
Když kliknete na symbol panáčka, naskočí na mapě Evropy od Google modrá barva. Ukazuje, kde všude funguje Street View - fotografický pohled na ulice měst.
Za východní hranicí Francie a Nizozemska najdete už jen dva modré ostrůvky - střední Čechy s Prahou a Brno. V některých evropských zemích prostě Street View není. Nenajdete ho s výjimkou ČR nikde v postkomunistické zóně, není také v Irsku, Portugalsku, Německu ani Rakousku. A zda bude u nás ještě třeba za rok, to není úplně jisté. Potíž je v právní úpravě ochrany soukromí a v tom, co se dnes za soukromí vůbec považuje.
Street View je příjemná vymoženost. Díky ní se na mapu nemusíte dívat jen shora, ale můžete sestoupit doslova do úrovně ulice a virtuálně se po ní projít: rozhlížet se, otáčet, podívat se zblízka na cedulku s otvírací dobou obchodu... Mimo jiné jde o úžasnou ukázku, co dnes informační technologie dovedou. Jen si představte, o jaký objem dat jde a co všechno se s nimi musí provádět. Fotografie pořizují automobily společnosti Google s kamerami umístěnými na střeše, v pěších zónách pak šlapací tříkolky.
Ochrana soukromí je problém, na nějž Google naráží neustále. Plyne to z podstaty jeho činnosti: indexuje svět, zpřístupňuje informace, které by jinak nebyly k nalezení. V případě Street View platí pravidlo, že se registrační značky automobilů a obličeje lidí na snímcích automaticky rozmazávají. Kdokoli může také požádat o vyřazení záběrů. Politickým požadavkům a právním úpravám některých zemí to však nestačí. Po dlouhou dobu proto nemohlo Street View fungovat v Německu, což se zřejmě změní ještě letos, pokud se podaří dosáhnout dohody mezi Googlem, aktivisty a spolkovým ministerstvem vnitra. Zdá se, že k tomu dojde, aniž by bylo potřeba měnit zákony - bude stačit smluvní kompromis.
Opačným směrem se vyvíjí situace u nás, kde na rozdíl od Německa už Street View máme, Úřad pro ochranu osobních údajů se však nyní proti němu postavil, když mu zamítl registraci. To by mohlo znamenat, že se české ulice dál fotografovat nebudou, v krajním případě i to, že Google bude muset službu u nás vypnout. Je to však málo pravděpodobné - jednak se bude dále jednat, jednak je sporné, zda Google vůbec nějakou registraci od úřadu potřebuje.
Snímky ve Street View mají sporný statut: jsou to osobní data, nebo ne? Prý kamera může někomu vidět přes plot nebo do okna... Již léta však máme na internetu letecké a satelitní snímky celého území ČR, aniž by to někoho pohoršovalo. Sociální sítě, kde na sebe lidé řeknou zcela dobrovolně první poslední, webové stránky firem a institucí s telefonními čísly zaměstnanců, obchodní rejstřík - s tím vším celkem klidně žijeme. Definice soukromí se nám mění před očima, Google Street View v tom nehraje příliš významnou roli. Němečtí aktivisté by možná měli zvážit, zda nepožadovat vypnutí Facebooku - jenže kde by se pak dávali dohromady a diskutovali o svých plánech?
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: