PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Praha zřejmě bude středem vesmíru

27.10.2010

Podle ministerstva dopravy by se díky přítomnosti úřadu mohly českým podnikům otevřít další příležitosti.

Česko zažívá malý vesmírný boom. V září tu otevřel pobočku EADS Astrium, největší evropský výrobce satelitů. Čerstvě je tu i firma OHB, která staví prvních čtrnáct družic pro evropský navigační systém Galileo. O příchodu do Prahy údajně uvažuje i další evropský gigant vesmírného průmyslu Thales Alenia Space.

Co tyto velké firmy do Prahy tolik láká? Podle českých úřadů jde o první projev »efektu Galileo«. Tedy druhotných zisků pro českou ekonomiku spojených s přestěhováním střediska navigačního systému do Prahy. Česká metropole má totiž šanci získat vůbec první celoevropský úřad.

Slova představitelů zmíněných firem to potvrzují: »Jako "český" podnik máme přirozeně zájem na přesunutí Galilea do Prahy a doufáme v kladné rozhodnutí členských států unie,« uvedl před časem ředitel pražské pobočky EADS Klaus-Peter Ludwig.

Rozhodnutí odsunuli na prosinec

Jak moc je pravděpodobné, že se středisko Galileo do Prahy vůbec přesune? Podle původních zpráv už mělo být v těchto dnech jasno. Rozhodnout se mělo u příležitosti setkání Rady ministrů dopravy EU v Lucemburku v polovině října. Ale ministři se k bodu vůbec nedostali. »Budou o tom jednat až 3. prosince,« říká vládní vyjednavač pro Galileo Karel Dobeš, ale optimisticky dodává: »Máme obrovskou šanci středisko získat.«

Jak to s českými nadějemi ve skutečnosti vypadá není zatím ale úplně jasné. »Na jednání jezdí jen zástupci ministerstva, neznáme podrobnosti,« říká Martin Šunkevič z České kosmické kanceláře.

Jak by samotné stěhování systému do Prahy probíhalo? Nejprve by se do budovy bývalé České konsolidační agentury na nábřeží Kapitána Jaroše nastěhovalo několik desítek úředníků.

Agentura GSA, která se o Galileo stará, má v Bruselu asi 50 zaměstnanců. Výhledově bych ji mohlo být až 80.

Šance pro české firmy?

Podle ministerstva dopravy by se díky přítomnosti úřadu mohly českým podnikům otevřít další příležitosti. Vzniknout by měla například akreditační laboratoř, pravděpodobně na půdě ČVUT.

Středisko bude navíc potřebovat marketingové či PR služby, což by mohla být další šance pro české firmy, jak se na evropské obdobě GPS »přiživit«.

Ohledně dlouhodobého ekonomického přínosu přesunu Galilea do Prahy ale ve vzduchu visí jedno velké ale. České firmy na něm budou moci vydělávat pouze, pokud se Galileo uchytí v konkurenci amerického GPS a dalších systémů.

»Já jsem skeptik, hlavně co se týče plánů spustit systém v roce 2014,« říká český odborník na kosmonautiku Antonín Vítek.

Navigační systém Galileo

- Globální družicový polohový systém, obdoba amerického GPS.

- Výstavbu zajišťují státy EU. Měl fungovat už letos, nyní se mluví o letech 2013 až 2014.

- Galileo nechce nabízet jen signál jako GPS, ale také nejrůznější placené služby.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr