PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Na jeden pohled: Jak se vás dotkne 10 zásadních škrtů, které tento týden "proletí" sněmovnou

1.11.2010

Koalice si dala kvůli volbám načas a nyní rozjíždí schvalování ve stavu legislativní nouze.

Pouhý den by teoreticky mohlo trvat projednávání zákonů, které zásadním způsobem ovlivní stav účtů a peněženek mnoha Čechů a Češek.

Koalice se obává, že nový levicový Senát zdrží prosazení škrtů, což by znamenalo, že normy snižující schodek rozpočtu o 45 miliard by nezačaly platit od ledna. Proto prosadila jejich projednávání ve stavu legislativní nouze.

Tento institut by se měl používat jen v mimořádných situacích, kdy jsou ohrožena lidská práva nebo hrozí státu velké bezpečnostní či hospodářské škody. A právě posledním důvodem argumentuje premiér Petr Nečas.

Dnešní situaci se vláda mohla vyhnout. Stačilo úsporné zákony poslat do sněmovny dříve. Jenže koalice se obávala, že by levice projednávání škrtů využila v předvolební kampani. Opozice nyní hrozí, že na postup vlády podá ústavní stížnost.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) vyhlásila stav legislativní nouze na dobu od 1. do 15. listopadu a již v úterý o příslušných zákonech začne jednat sněmovna. Je pravděpodobné, že celý balík norem schválí do konce tohoto týdne.

A co chce vláda schválit v legislativní nouzi? Z asi čtyřiceti změn jsme vybrali deset nejdůležitějších

1. Asi nejdiskutovanějším bodem se jeví zpětné zdanění podpory stavebního spoření. Kabinet počítá s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. I toto chce levice napadnout u Ústavního soudu.

2. Úroky ze stavebního spoření, včetně bonusových úroků, nebudou dále osvobozeny od daně.

3. Pouze pro rok 2011 poklesne také základní sleva na daňového poplatníka o 100 Kč za měsíc (tzv. povodňová stovka).

4. Příští rok dojde k výraznému omezení porodného jen na nejchudší rodiny s dětmi. Na porodné budou mít nárok jen lidé, kterým se narodí první dítě a zároveň kteří vydělávají méně než 2,4násobek životního minima. Na porodné (jen na první dítě) tak bude mít nárok jen pár tisícovek těch opravdu nejchudších rodin.

5. Částka, kterou rodiče mohou dostat během čtyřleté rodičovské, klesne z 224 400 na 216 000 korun.

6. Zruší se i sociální příplatek. Ten pobírají nejchudší rodiny, které mají děti a zároveň berou méně než dvojnásobek životního minima. Třeba matka s čistým platem 11 tisíc korun, která vychovává tři děti ve věku šest až 15 let, přijde měsíčně o 1176 korun.

7. Stát příští rok sníží příspěvek na sociální péči s nejlehčím stupněm postižení ze dvou tisíc na 800 korun měsíčně. Méně peněz tak budou dostávat například lidé, kteří si neumějí sami uvařit nebo mají problém dojít na běžný nákup.

8. Koalice bude prosazovat i zachování zvýšených stropů na odvody zdravotního a sociálního pojištění na šestinásobku průměrné mzdy. Původně přitom měly stropy příští rok klesnout z šestinásobku na čtyřnásobek průměrného platu.

9. Zdaní se výsluhy pro vojáky a policisty. Ti, kteří se brzy chystají do výslužby, budou platit vyšší daně. Policista, který po 18 letech odejde od policie s výslužným 10 tisíc, přijde oproti dnešku měsíčně o 1500 korun. A se stejnou částkou se musí rozloučit například voják, který s desetitisícovým výslužným odejde po 20 letech z armády. Zdanění výsluh se bude týkat i vojáků a policistů, kteří už z ozbrojených sborů odešli.

10. Vláda o rok posunula snížení nemocenského pojištění pro firmy. Zároveň prodloužila snížení nemocenské po prvním měsíci na 60 procent čisté mzdy. Podniky budou navíc za své lidi platit nemocenskou tři týdny místo dnešních dvou.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr