PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

V Německu protestovalo 50 000 lidí proti převozu vyhořelého jaderného paliva

6.11.2010

Na 50 000 odpůrců jaderné energie v sobotu v německém Dannenbergu protestovalo proti převozu vyhořelého jaderného paliva do meziskladu v Gorlebenu. Protest byl zaměřen i na záměr vlády prodloužit životnost německých jaderných elektráren. Na vlak s 11 kontejnery směřující z Francie se v celém Dolním Sasku připravili jak demonstranti, tak početné policejní síly.

Vlak se 123 tunami vysoce radioaktivního jaderného odpadu přejel těsně před 14:00 hranici z Francie do Německa v Kehlu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, potvrdila agentura DPA. Na transport dohlížejí policisté, protože radikální aktivisté se ho chtějí pokusit zadržet tím, že se připoutají řetězy k železničním kolejím. Podobné akce se odehrávaly už v minulosti.

V Dannenbergu v Dolním Sasku mají být kontejnery s odpadem přeloženy z vlaku na nákladní vozy k převozu v posledním úseku cesty do Gorlebenu. V jeho okolí už podle DPA začala patrně největší protijaderná demonstrace v historii kraje Wendland. Policie tvrzení organizátorů o 50.000 účastnících z celého Německa zatím nepotvrdila. Na 600 demonstrantů přijelo do Dannenbergu s traktory.

Demonstranti chtějí poškodit násep

Nejnovější transport jaderného odpadu a nevyřešená otázka jeho konečného úložiště vyvolala ostrý spor mezi vládou a opozicí. Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) kritizovala výstřelky při jaderných protestech. Šéf sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel ji zase vyzval, aby přijela do Gorlebenu a osobně předstoupila před demonstranty.

Merkelová kritizovala konkrétně akci skupiny "Vyštěrkování Castoru", jejíž členové ohlásili záměr ve velkém odstraňovat kameny z kolejového lože, a zastavit tak vlak s jaderným odpadem.

"To přece není pokojná demonstrace, nýbrž skutková podstata trestného činu," řekla dnes předsedkyně CDU v Bonnu na stranickém sjezdu zemské organizace CDU Severního Porýní-Vestfálska.

Neprodlužujte životnost elektráren, volají odpůrci

Opozice naléhá na celoněmecké hledání místa pro konečné úložiště jaderného odpadu a požaduje zastavení prodloužené životnosti jaderných elektráren. Vedení Zelených kromě toho připisuje spolkové vládě odpovědnost za možnou násilnou eskalaci při protijaderných protestech.

"Vláda už nemluví s obyvatelstvem, nýbrž chce konflikty řešit za pomoci vodních děl," řekl spolupředseda Spojenectví 90/Zelených Cem Özdemir listu Bild am Sonntag. Oba spolupředsedové Zelených - Özdemir i Claudia Rothová se podle DPA účastní hlavní protestní akce v Dannenbergu.

Odpad z německých jaderných elektráren byl zpracováván ve specializovaném průmyslovém komplexu v La Hague v Normandii. Odtud se v pátek vypravil zpátky do země původu. Němečtí odpůrci jádra chtějí svými protesty vyjádřit také nesouhlas s prodloužením životnosti německých jaderných elektráren, které nedávno schválil německý Spolkový sněm, tedy dolní komora německého parlamentu.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr