PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Nemocnice vysílají k Nečasovi SOS: Berete nám peníze, omezíme operace

8.11.2010

Soukromí lékaři varují, že jsou rozhodnuti vybírat peníze přímo od pacientů. Ti by se pak museli vypořádat se svou pojišťovnou.

Nemocnice v pondělí požádaly premiéra Petra Nečase (ODS) o pomoc. Podle připravené úhradové vyhlášky by za akutní péči měly v roce 2011 dostat od zdravotních pojišťoven o pět procent méně a za následnou péči o deset procent méně než v roce 2009, který je srovnávacím obdobím pro nové úhrady. Předseda Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) Eduard Sohlich to označil za hazard se zdravím a životy občanů. K takovému omezování plateb není podle něj důvod.

Premiér řekl, že o požadavku zdravotníků se dozvěděl dnes z médií, dopis zatím nedostal. "V tuto chvíli mohu pouze konstatovat, že jako ve všech jiných oborech je možné rozdělit pouze to, co je k dispozici," prohlásil Nečas.

V úterý se sejdou zástupci všech poskytovatelů v sídle České lékařské komory (ČLK), ta bude další postup koordinovat. V asociaci jsou menší a regionální nemocnice, které jsou vzhledem k nižším platům více ohroženy odlivem lékařů v odborářské akci Děkujeme, odcházíme. Ministerstvo soudí, že právě tato zařízení by se kvůli nedostatku lékařů uzavírala.

Ohroženy zejména regionální nemocnice

"V podstatě se zastaví téměř všechny plánované operace a bude omezena ambulantní péče. Akutní pacienty při těchto penězích regionální nemocnice nezvládnou a budou je posílat do fakultních nemocnic, které na ně také nebudou mít peníze," řekl právník AČMN Stanislav Fiala.

Pro LDN znamená tato úhrada podle něj jistý krach. Fiala potvrdil, že žádost premiérovi v pondělí odesílá. "Mimo jiné informujeme o situaci a žádáme o jednání v této věci," řekl.

Soukromí lékaři volají po platbě od pacientů

Nemocnice stejně jako všichni ostatní poskytovatelé žádají úhrady alespoň na úrovni letošního roku. Příjmy zdravotního pojištění za deset měsíců letoška činí 100,74 procenta stejného období loňska.

Rozpočet zdravotního pojištění je tedy vyrovnaný. Na příští rok je odhad růstu objemu mezd o 3,4 až 4,4 procenta. "I kdyby byl o něco nižší, dovolí zachovat alespoň současnou úroveň úhrad," zdůraznil Sohlich.

Fiala doplnil, že nemocnice budou postupovat v součinnosti s ostatními poskytovateli a podpoří společné kroky. "Vyhláška postihuje všechny bez rozdílu, od domácí péče přes lázně a nemocnice po soukromé lékaře, všem bezdůvodně snižuje péči, je z ní pozdvižení v celém zdravotnictví," dodal.

Nemocnice již dříve napsaly ministru Leoši Hegerovi (TOP 09), prý nereagoval. Fiala si to vysvětluje tím, že ministr "je pod tlakem kolegů ve vládě", aby šetřil. Proto žádají nemocnice o pomoc samotného premiéra. Oslovily rovněž odbory a obrátí se i na zřizovatele nemocnic.

Prezident ČLK Milan Kubek řekl, že zejména soukromí lékaři volají po krajním řešení, tedy nepodepisovat úhradové dodatky s pojišťovnami. Za péči by lékaři vybírali v hotovosti a pacienti by si nechali účet proplatit u své pojišťovny.

"Chceme postupovat jednotně. Vytypujeme nejzásadnější změny a zástupci jednotlivých druhů péče se navzájem podpoří při jejich prosazování," řekl Kubek k úternímu jednání.

Připomněl, že ČLK doporučila už minulý týden lékařům, aby se právní cestou bránili pokutám od zdravotních pojišťoven. Měli by také žádat od pojišťoven důkaz, že mohli léčit podle doporučených medicínských postupů i bez překročení limitů.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr