PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Pražané, rozlučte se. Tramvajenky končí, kartě Opencard už se nevyhnete

12.11.2010

Elektronickou kartu už má více než půl milionu lidí. Většina podepsala nevýhodné podmínky.

Dnes a zítra mají lidé poslední možnost koupit si předplacený kupon na papírovou tramvajenku. Od pondělka už bude Dopravní podnik jízdné nahrávat jen na elektronickou kartu Opencard. "Zatím jsme vydali asi 560 tisíc kusů karty Opencard," říká mluvčí projektu Martin Opatrný.

Kdo chce po Praze jezdit i nadále za stejné ceny jako nyní, musí při založení Opencard podepsat velmi nevýhodné podmínky a nebývale široký souhlas se zpracováním osobních údajů. V podmínkách se například píše, že pražský magistrát může lidem bez předchozího upozornění z karty strhávat peníze, a to za "splatné i nesplatné" pohledávky. Může jít třeba o různé pokuty.

Držitelům Opencard vystavené na jejich jméno také nesmí vadit, když správcovská firma Haguess jednostranně vyhlásí "situaci okamžité reakce", a funkce na kartě jim na blíže neurčenou dobu a bez nároku na náhradu škody zablokuje.

Podpisem podmínek k Opencard se cestující zavazuje také k tomu, že si bude veškeré informace o změnách v ceníku nebo pravidlech Opencard zjišťovat sám. A jejich osobní údaje bude magistrát archivovat ještě pět let poté, co kartu přestanou používat a vrátí ji.

"Ke stížnostem není důvod"

Podmínky spojené s Opencard už od začátku září zkoumá Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Třicetistránková zpráva už je hotová, ale úřad ji ještě nechce zveřejnit. "V tuto chvíli mají zprávu v rukou právníci, pak ji musí podepsat ředitel úřadu. Do té doby vám k tomu opravdu nemohu nic říct," říká mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Šéfem ÚOOÚ je bývalý pražský primátor za ODS Igor Němec.

Podle mluvčího Opatrného ale není ke stížnostem důvod. "Projekt jsme s ÚOOÚ konzultovali už na jeho začátku," tvrdí Opatrný.

Lidé, kteří se nechtějí upsat k výše popsaným podmínkám, si mohou pořídit takzvanou anonymní Opencard. Její nevýhodou jsou ale vyšší ceny jízdného. Proti osobní elektronické kartě také není vystavení anonymní Opencard zdarma - přijde na 200 korun. "Více než 90 procent lidí má zájem o osobní Opencard," říká Opatrný.

Magistrát hlavního města už na Opencard vydal téměř 900 milionů korun. Audit prokázal, že město ohledně projektu hospodařilo špatně a zakázky s ním spojené účelově rozdělovalo na menší částky tak, aby nemuselo vypisovat veřejné výběrové řízení. Kromě MHD lze kartu využívat ještě i pro platbu v parkovacích automatech nebo jako průkazku do Městské knihovny.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr