PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Račte vstoupit, lákají ke zločinu čipové vstupní karty

16.11.2010

PRAHA - Pachatelé zneužívají bezmeznou důvěru v bezpečnost vstupních karet, kterými se otevírají dveře s digitálním zámkem.

Fantom kanceláří odcizil z pěti firem notebooky za více než 800 tisíc korun. Při vstupu do většiny budov překonal bez poškození čipové dveře. Tato zpráva prošla začátkem listopadu médii. Poskytuje snad digitální zámek menší záruku proti krádežím, než se všeobecně soudí?

"Máte tady frekvenci 125 kilohertzů," říká s jistotou Jan Zeman, nezávislý bezpečnostní poradce, a v náprsní kapse saka ukazuje krátkou anténu rádia. Připomíná to tak trochu špionážní film.

Jiný odborník, Tomáš Rosa, nedávno na přednášce o počítačové kriminalitě vykládal, jak jednoduše lze v řadě případů (ne vždy) vytvořit kopii vstupní karty a otevřít čipové dveře. Teď mi Zeman ve vestibulu redakční budovy předvádí, jak je to snadné.

Když kolem nás prošel člověk, který si v recepci právě vyzvedl kartu pro návštěvníky, vzal Zeman do ruky krabičku vyplněnou elektronikou a šel těsně za ním. Ve chvíli, kdy osoba přišla k turniketu a přiložením karty ho otevřela, se Zeman dozvěděl, jakým kódem se dostat do budovy. Pak si na stolek ve vstupní hale položil laptop, přenesl zachycený kód a po několika operacích vyrobil během deseti minut kopii karty. "Teď si ji vyzkoušejte," vybídl mě. Turniket se otevřel bez problémů při cestě tam i zpátky.

Možná, že právě takto mohl fantom kanceláří získat přístup do firmy, kde odcizil notebooky. "Nebo si kartu pod záminkou, že jde k někomu na jednání, jednoduše půjčil v recepci a pak si přečetl její kód," říká bezpečnostní poradce.

V praxi se potkává se dvěma typy postojů ke vstupním kartám. Někteří lidé je považují téměř za zázrak poskytující stoprocentní jistotu, že do bytu, domu nebo firemní budovy nikdo nepronikne. Druhou skupinu charakterizuje Zeman jako pesimisty bez důkazů. Ti o čipech mluví jako o špatné technologii a předpokládají, že není možné ji zlepšovat. "Oba názory jsou velmi mylné," zdůrazňuje.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr