PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Analytici: Řecko už nemá prostor dělat chyby. Země míří do otroctví

13.2.2012

Zadlužené Řecko zřejmě dosáhne na zahraniční pomoc eurozóny poté, co parlament schválil rozsáhlé škrty. Ty však vyvolávají čím dál silnější negativní reakce obyčejných Řeků. Co si myslí o situaci Řecka ekonomové? Dosáhne zadlužená země na další finanční balík? Projděte si jejich odpovědi na 7 otázek.

Poslanci řeckého parlamentu podpořili v neděli úsporný plán, jehož přijetím Evropská unie a MMF podmiňují uvolnění druhého záchranného balíčku pro Řecko. V ulicích Athén mezitím probíhaly násilné protesty, při nichž létaly Molotovovy koktejly a hořely domy v centru města.

Podle bývalého ministra financí Ivana Pilipa se zdá, že země se přiblížila na hranici chaosu. "Reakce Řeků je na problémy podstatně odlišná od zemí jako Litva nebo Lotyšsko, kde úsporná opatření měla podobný rozsah a proběhla bez větších otřesů. Velkou ochotu k solidaritě pohled na obrázky z Řecka v jiných zemích určitě nevzbudí, dodává Pilip.

Zprávy z Řecka i nadále ovlivňují dění na finančních trzích, které dnes v reakci na "ano" poslanců rostou a vůči dolaru si polepšilo i euro. "Krátkodobě jde o pozitivní zprávu, která výrazně zvyšuje šanci, že ministři financí EMU na středečním jednání finanční pomoc schválí," okomentoval aktuální dění analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Z dlouhodobějšího hlediska jsou však Řekové nadále ve slepé uličce. "I když řečtí zákonodárci dokázali nehledě na hlas ulice schválit další sérii škrtů, a otevřeli si tak cestu k dohodě o novém záchranném balíku, staronový plán pro Řecko zůstává nereálný. Vyvolá jen další destrukci domácí poptávky a propad výběru daní, který se dřív nebo později projeví v neplnění dohodnutého plánu," hodnotí situaci hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Stejně jako Vlk se i on domnívá, že krátkodobě tato dohoda na dalším řeckém balíku trhy zklidní. "Optimistům ale bude stačit, že Řecko načas zažehná divoký bankrot," domnívá se.

Aleš Michl, ekonom z Raiffeisenbank, však Řecku příliš šancí nedává. Podle něj je země "na cestě do otroctví."

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se