PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Zákaznická karta ČD bude nově za 600 Kč na tři rokyIn-karta
foto: České dráhy

České dráhy (ČD) od neděle změnily ceny zpátečních jízdenek. Zpáteční jízdenka je o pět procent levnější než jednosměrná jízdenka. Dříve byla různá sleva pro zpáteční jízdenky na rozdílných trasách, někde byly slevy vyšší, někde nižší. Od června si už také cestující nebudou moci koupit např. Z-kartu na jeden rok, ale budou se muset zavázat k cestování vlakem na tři roky, k tomu budou potřebovat tzv. In-karty za 600 korun.

Změna ceny zpáteční jízdenky v některých případech zlevní zpáteční cesty až o 20 Kč, zatímco v některých případech dojde ke zdražení až o deset korun. Zdražení i zlevnění je tedy nepatrné. Ke zdražení dojde na kratších trasách a ke zlevnění na delších trasách, kde lidé častěji využívají služby, které se zpáteční jízdenkou nejsou kombinovat, např. kilometrickou banku.

Například za zpáteční jízdenku Praha - Kralupy nad Vltavou zaplatí cestující o tři koruny více, při cestě Praha - Ostrava ušetří šest korun.

České dráhy zavádějí také od června tzv. In-karty, které nahradí téměř milión dosavadních průkazů (Z kartu, Junior pas, Senior pas). In-karty bude možné využít do budoucna jako průkaz na slevu, elektronickou jízdenku ve vlacích a i v ostatních druzích veřejné dopravy a jako elektronickou peněženku. Nové průkazy budou vydávány opět v papírové podobě, ale postupně se budou vydávat jako čipové karty.

In-karta bude mít platnost narozdíl od jednoroční Z-karty tři roky, takže cestující budou muset zaplatit 600 korun na tři roky dopředu, i když vůbec nemohou tušit, jestli ještě za tři roky budou cestovat vlakem. ČD si tak zajistí "věrné" zákazníky na více let dopředu.

Z-kartu, Junior pas a Senior pas s jednoroční platností budou ČD vydávány jen do konce května. O 100 korun zlevní In-junior, který bude stát 600 korun za rok. Za In-senior zákazník zaplatí 600 korun za rok. Oba průkazy budou mít platnost jeden rok. Statistiky prodeje dosavadně používaných průkazů se nepodařilo od ČD získat.


Změna karet  ČD od června 2006 na In-karty:
původní karta nová karta původní platnost nová platnost původní cena nová cena
Z-karta In-zákazník 1rok 3 roky 200 Kč 600 Kč
Junior pas In-junior 1 rok 1 rok 700 Kč 600 Kč
Senior pas In-senior 1rok 1 rok 600 Kč 600 Kč
zdroj: ČD

Karta za 22 tisíc korun

Novinkou je možnost zakoupení již čipové, ne papírové, karty In-gold, která stojí na rok 22 000 korun. Cestující tak budou moci cestovat vlaky první třídy zdarma celý rok, včetně pendolina, u kterého si jen musí koupit rezervaci za 200 korun. ČD připomíná, že jako bonus lidé získají zdarma jízdu lanovkou z Liberce na Ještěd. Do konce května stojí karta 19 500 korun.

Další novinkou pro mladé cestující do 26 let, kteří chtějí cestovat na Slovensko, je síťová jízdenka na léto Slovak 26 . Jízdenka platí jeden měsíc v období od 1. července do 31. srpna 2006 (např. od 12. 7. do 11. 8.). Cena pro cestujícího do 26 let je 39,90 EUR (asi 1120 korun). Doba platnosti všech zpátečních jízdenek na Slovensko se prodlužuje z původních čtyř dnů na jeden měsíc a cena skupinových jízdenek na Slovensko se snižuje.

Související články:
České dráhy zavádějí místo Z-karty čipovou In-kartu
Nebojte se modré

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu