PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Unie a USA se dohodly na sdílení dat cestujících


29.10.2006

BRUSEL Evropské letecké společnosti se už nemusejí obávat, že by jim Američané zakázali přistávat na svých letištích. Evropská unie a Spojené státy se totiž včera dohodly na předávání dat o pasažérech letadel. Washington informace o cestujících transatlantických letů vyžaduje v rámci boje proti terorismu. Včerejší dohodě předcházela devítihodinová noční jednání. Zástupci obou stran při nich prostřednictvím videokonference diskutovali především o tom, které americké bezpečnostní agentury mají mít k citlivým datům přístup. Výsledek nakonec přivítaly obě strany.

„Nová dohoda umožní předávat údaje o cestujících americkým úřadům a zajistit dostatečnou ochranu těchto dat,“ uvedla finská ministryně spravedlnosti Leena Luhtanenová. „Je to povzbudivé,“ přidal se i mluvčí americké mise při unii Robert Gianfranceschi. Protože ještě unijní i američtí experti diskutují o několika drobnostech, měli by nová pravidla formálně schválit unijní ministři až v příštím týdnu. Včerejší dohoda je ale pouze dočasným řešením situace: nahrazuje předchozí úmluvu z roku 2004, kterou letos v květnu zrušil Evropský soudní dvůr. Nový kompromis tak bude platit jen do července příštího roku, kdy by měl být nahrazen stálou dohodou. Obě strany o ní zahájí jednání při listopadové cestě evropských diplomatů do Washingtonu.

Aerolinky budou nadále americkým bezpečnostním agenturám, které jsou zapojeny do boje proti terorismu, povinny poskytovat celkem 34 dat o každém pasažérovi. Vedle jména a čísla pasu k nim patří například číslo kreditní karty, telefonní spojení, způsob placení letenky, předchozí rezervace apod. Na rozdíl od původní dohody zrušené soudem Američané už nebudou mít přímý přístup k datům z databází evropských aerolinek, ale budou je od nich dostávat. Rozsah dat ale zůstane stejný.

Spojené státy varovaly aerolinky, že pokud informace nebudou včas předávat, hrozí jim pokuty do výše 6000 dolarů (více než 130 000 korun) na jednoho cestujícího a ztráty přistávacích práv.

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu