PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Intel zveřejnil detaily o čipu s 80 jádry



14.2.2007

Intel zveřejnil další informace o mikroprocesoru s osmdesáti výpočetními jádry, který má podle výrobce výkon rovný jednomu teraflopu, neboli biliónu operací za sekundu. Je tak přibližně čtyřikrát výkonnější než konkurenční jádro Cell se silou asi 205 gigaflopů.

Mikročip z projektu "Tera-scale" vyrábí Intel pomocí 65 nm technonogie. Výkonu 1,01 teraflopu dosahuje čip při voltáži 0,95 V, přičemž vyzáří do okolí 62 Wattů. Kmitočet tohoto komplexu dosahuje 3,016 GHz.

Intel doplnil, že rychlejší varianty osmdesátijádrového čipu s taktem 5,1 GHz a 5,7 GHzmohou nabídnout výkon 1,63 teraflopu, resp. 1,81 teraflopu s vyzářeným výkonem 175 W, resp. 265 W.

Procesor používá "dlaždicovou" konstrukci, kde jsou malá jádra replikována jako "dlaždice", což podle Intelu zjednodušuje návrh čipu s mnoha jádry.

Mikročip pracuje s architekturou "sítě v čipu". Ta se podobá mřížce a umožňuje velmi rychlou komunikaci mezi jádry. Data se přenášejí rychlostí v řádu terabitů za sekundu.

Program Tera-scale, jehož výsledkem je 80ti jádrový mikročip, se zabývá asi stovkou jiných projektů, dodala firma s tím, že novinka není určena do výroby.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu