PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Lidé-pokusní králíci poletí na Mars. Zavření v Moskvě


24.06.2007

Paříž - Evropská kosmická agentura (ESA) hledá dobrovolníky, kteří by se chtěli zúčastnit tří simulovaných misí na Mars.

Je to však práce na dlouhý úvazek. Ostatně stejně jako samotná mise na Mars. Dobrovolníci totiž spolu budou muset žít v uzavřeném prostoru po dobu 105 až 520 dní.

Každý z "pokusných králiků" dostane 120 eur (asi 3500 korun) denně. Občané České republiky se však zůčastnit nemohou. Naše země totiž není členem ESA.

Vše jako ve skutečnosti
"Astronauti" budou uzavření v sérii modulů o celkovém rozměru 550 krychlových metrů umístěných v ruském ústavu biomedicíny (IBMP) v Moskvě. S vnějším světem budou mít jen rádiové spojení.

Každou "posádku" bude tvořit šest osob - dva Evropané a čtyři Rusové. Celkem tak ESA hledá 12 evropských dobrovolníků ochotných pokus podstoupit.

Během mise bude testována psychická zátěž, jakou by pro člověka představovala cesta na vzdálenou planetu.

Dobrovolníci budou jíst pouze balené jídlo pro astronauty. Krom toho budou muset plnit úkoly, které by s sebou dlouhý let přinášel.

"Mise na Mars je stále pouze snem a jednou z posledních opravdových výzev pro lidstvo. Ale jednoho dne někteří z nás za úplně stejných podmínek poletí na rudou planetu," uvádí ESA.

Zavření až na tři roky
Aby byla zkušenost co nejrealističtější, bude každému rádiovému signálu vyslanému z modulu trvat 40 minut, než dorazí do kontrolního střediska či rodinám. Stejně dlouho trvá zpoždění zprávy vyslané z Marsu na Zem.

První test trvající 105 dní má začít v polovině příštího roku. Po něm bude následovat druhý pokus a závěrečný - trvající 520 dní - připadne na konec roku 2008 nebo začátek roku 2009.

"Proces vybírání uchazečů je srovnatelný s procesem při výběru evropských kosmonautů, i když v tomto případě je kladen větší důraz na psychologickou odolnost a schopnost vzdorovat stresu než na fyzické aspekty," upřesnila ESA v prohlášení.

V roce 2003 byla země vzdálena od Marsu "pouze" 56 milionů kilometrů, a to bylo podle propočtů NASA nejblíže za posledních 60 000 let.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu