PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Elektrárna znečišťuje ovzduší
jako všechna osobní auta


27.09.2007

Největší uhelný zdroj ČEZ, elektrárna Prunéřov, čelí kritice. ČEZ slibuje nápravu.

Největší uhelný zdroj ČEZ, elektrárna Prunéřov, vypouští podobné množství oxidu uhličitého jako všechna česká osobní auta dohromady. Ukázal to registr exhalací z průmyslových provozů, který dnes zveřejnilo ministerstvo životního prostředí na zvláštních internetových stránkách.

Elektrárna Prunéřov v roce 2006 vypustila 8,93 milionu tun oxidu uhličitého. Exhalace z osobní automobilové dopravy v roce 2004, z kterého pochází poslední publikované údaje, pak činily 8,87 milionu tun. V dopisu zaslaném do redakce iHNed.cz na to upozorňuje Hnutí Duha.

Programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký kritizuje zastaralé uhelné elektrárny a tvrdí, že by vláda měla využít všech dostupných nástrojů, které jí umožní ekologická daňová reforma. Ta je součástí balíku vládních reforem, jež by měly začít platit od 1. ledna 2008.

"Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Zdaleka nejvíce znečištění do vzduchu chrlí obstarožní uhelné elektrárny. Ovšem některé další průmyslové provozy, hlavně hutě a chemičky, si s nimi nezadají. Vláda musí průmyslové společnosti motivovat k instalaci moderních, čistějších technologií. První příležitostí je ekologická daňová reforma. Nedává smysl, když velcí znečišťovatelé platí nízké daně a progresivní firmy, které modernizují a vytvářejí pracovní místa, naopak vysoké," tvrdí Kotecký.

Prunéřov čeká kompletní obnova

Mluvčí ČEZ Eva Nováková na dotaz serveru iHNed.cz nepopřela informace, podle nichž ČEZ patří k největším znečišťovatelům ovzduší v ČR. "Skupina ČEZ si je vědoma toho, že i přes nejrůznější ekologická opatření, mezi něž patří i odsíření všech uhelných elektráren koncem 90. let minulého století, se stále řadí mezi největší znečišťovatele ovzduší," řekla Nováková. Zároveň ale dodala, že ČEZ proto spustil "program komplexní obnovy" svých uhelných elektráren.

"Program počítá s trvalým vyřazením neefektivních bloků z provozu a výstavbou několika nových. Celkově se po ukončení programu obnovy sníží instalovaný výkon v uhelných elektrárnách Skupiny ČEZ o zhruba 1000 MW," sdělila Nováková serveru iHNed.cz.

Zásadní rekonstrukce podle Novákové čeká právě největšího znečišťovatele, elektrárnu Prunéřov. Elektrárna Prunéřov II projde kompletní obnovou, "prunéřovská jednička již obnovována nebude a ukončí provoz všech bloků v letech 2015-16. Protože celkem bude odstaveno devět současných bloků, dojde ovšem k celkovému snížení emisí CO2 o více než 50 procent," upozorňuje Nováková. Pokles výstupních koncetrací ostatních škodlivin bude podle Novákové přibližně stejný i u elektrárny Tušimice.

Nejvíce znečišťovatelů přibylo na jihu Moravy

Z výsledků publikovaných ministerstvem životního prostředí dále vyplývá, že nejvíce provozoven znečišťujících životní prostředí přibylo loni na jihu Moravy a ve středních Čechách. S výjimkou Prahy, Jihočeského, Plzeňského, Pardubického a Královéhradeckého kraje se situace zhoršila i v ostatních regionech.

Do seznamu publikovaného na www.irz.cz musejí pravidelně nahlašovat informace o znečištění firmy, které při vypouštění škodlivin překročily zákonem stanovené množství vybraných 72 chemických látek. Za rok 2006 podalo hlášení celkem 1023 provozoven, což je o 45 více než v roce 2005 a o 144 více než v roce 2004. Počet ohlašujících provozoven poprvé přesáhl tisíc.

Současnou podobu bude však mít registr už jen krátce, od ledna 2008 má totiž vzniknout jednotný registr pro celou Evropskou unii, podle něhož má být upraven i ten český. Seznam látek, o nichž musí firmy podávat informace, se rozšíří na 93.

Dvacet největších znečišťovatelů ovzduší v ČR

Zdroj Miliony tun CO2 Provozovatel
elektrárna Prunéřov 8,93 ČEZ
elektrárna Počerady 6,56 ČEZ
elektrárna Tušimice 5,36 ČEZ
paroplynový cyklus Vřesová 4,35 Sokolovská uhelná
Chemopetrol 4,26 Unipetrol
elektrárna Mělník 2, 3 2,81 ČEZ
elektrárna Chvaletice 2,69 ČEZ
elektrárna Dětmarovice 2,59 ČEZ
Třinecké železárny 2,56 Moravia Steel - Třinecké železárny
elektrárna Opatovice 2,50 International Power
elektrárna Ledvice 2,13 ČEZ
elektrárna Mělník 1 2,09 Pražská teplárenská
elektrárna Tisová 1,93 ČEZ
Energetika Třinec 1,86 Moravia Steel - Třinecké železárny
elektrárna Kladno 1,55 ECK Generating
elektrárna Třebovice 1,40 Dalkia
teplárna Trmice 1,10 Dalkia
celulózka Štětí 0,92 Mondi
teplárna Komořany 0,86 United Energy
elektrárna Poříčí 0,84 ČEZ

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu