OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

S klimatem to jde z kopce, ale vědci jsou optimističtí


24.09.2007

"Nemůžete se vzdát naděje, protože, co vám pak v životě zůstává? Je to jako kdybyste se vzdali a vědci se neradi vzdávají," tvrdí klimatolog Andrew Weaver.

Klimatologové sice přicházejí s mnoha zprávami o globálním oteplování, ale přesto jsou zvláštním způsobem optimističtí. Uvedla to agentura AP. Vědci se totiž domnívají, že je stále čas s negativními změnami klimatu něco dělat, zároveň věří ve schopnost lidstva tento problém vyřešit.

Změny klimatu s sebou nesou rostoucí teploty, tání ledovců na pólech a zároveň nebezpečné zvyšování hladin oceánů i vymírání druhu. Zároveň jsou však přesvědčeni, že je možné předejít ještě hrozivějším důsledkům. "Někdy se obávám, že naše poselství je příliš pochmurné a dost nezdůrazňuje fakt, že je důvod k optimismu," tvrdí klimatolog Michael Mann, který má podle svých slov naději.

"Někdy je to těžké," řekl další klimatolog Andrew Weaver. "Nemůžete se vzdát naděje, protože, co vám pak v životě zůstává? Je to jako kdybyste se vzdali a vědci se neradi vzdávají." Optimismus klimatologů je údajně založen na vědě a víře. Podle Manna si jsou totiž klimatologové jisti jednou věcí, kterou si není jistá veřejnost: Čísla ukazují, že je stále čas předejít nejhoršímu.

Žádná deprese, ještě není pozdě

Autor těch nejpesimističtějších předpovědí o globálním oteplování James Hansen z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je "překvapen, když lidé jsou z takových zpráv v depresi, namísto toho, aby je to podnítilo k činnosti". Domnívá se, že ještě není pozdě ke stabilizaci klimatu. Veřejnost nyní podle vědců rozumí tomu, jak velkým problémem změna klimatu je. A proto také tito výzkumníci věří, že se společnost vzchopí včas. Mann připomíná mezinárodní dohodu, která právě před 20 lety vyřešila problém ozónové díry a zastavila ubývání ozónu. To samé se dá podle něj udělat s globálním oteplováním.

Pokud by produkce skleníkových plynů narůstala současným tempem, byl by pravděpodobný nárůst na konci století o 4 stupně. Jakmile se emise omezí, bude možné tento nárůst zadržet na 0,6 stupně. Naději neztrácí ani bývalý americký viceprezident Albert Gore. "Ne, protože si to nemůžeme dovolit," řekl.

Optimismus tváří v tvář pochmurným informacím není ničím překvapivým, řekl psycholog David Myers z vysoké školy Hope College ve státě Michigan. "Lidské bytosti jsou pozoruhodně přizpůsobivé," myslí si Myers. "To, co klimatologové dělají, u nich vyvolává tolik optimismu, aby si udrželi naději a tolik realismu, aby to v nich vyvolalo obavy."

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu