PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Varování: Svět sní víc, než stačí vyrobit. Bude hlad?


05.12.2007

Peking - Svět konzumuje více jídla, než stačí vyprodukovat. Zásoby obilnin se tenčí a ceny potravin mohou v následujících letech růst kvůli změnám klimatu a trhu s biopalivy.

Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na studii Institutu pro výzkum potravinové politiky (IFPRI). Podle ní se světové zásoby obilnin teď nacházejí na nejnižší úrovni od osmdesátých let.

"Svět nyní zkonzumuje více, než vyprodukuje. A v posledních pěti nebo šesti letech se to projevuje na poklesu zásob. To nemůže trvat věčně a brzy budou zásoby vyčerpány," prohlásil Joachim von Braun, ředitel instituce, která se stará o zajištění potravinového rozvoje chudých zemí.

"Časy klesajících cen potravin mohou být pryč," dodal.

Cenu zvedají biopaliva...

Jedním z motorů, který žene ceny potravin nahoru, je poptávka po biopalivech, kterou zase podněcují rekordní ceny ropy. Ty se nyní blíží k hranici sta dolarů za barel.

Podle studie by mohla poptávka po biopalivech například vytlačit ceny kukuřice do roku 2020 o dvě třetiny výš a cenu rostlinných olejů téměř o polovinu. Od roku 2000 se přitom již trojnásobně zvýšily ceny pšenice a téměř dvojnásobně ceny rýže.

Tím trpí zejména chudé země. V Mexiku již došlo kvůli vysokým cenám potravin k sociálním nepokojům.

"Stoupající poptávka po jídle, krmivech a palivu vedla nedávno k drastickému zvýšení cen," konstatoval Braun. A to není všechno.

...a globální oteplování

Na Bali se nyní jedná o globálním oteplování. Do roku 2020 může snížit produkci potravin o 16 procent.

Jinou věcí, která bude mít zřejmě vliv na ceny potravin, jsou změny klimatu. Podle zprávy by mohlo globální oteplování produkci potravin do roku 2020 snížit o 16 procent.

Rizikem je zejména zvětšování pouští a častější záplavy. Největší obětí změn klimatu bude pravděpodobně Afrika, kde se může během sedmdesáti let počet podvyživených lidí ztrojnásobit.

Je tuto situaci možné nějak řešit? Studie OSN navrhuje zrušit obchodní bariéry, více investovat do zemědělských technologií, sítí sociálního zabezpečení a infrastruktury v chudých zemích.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu