PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Globální válka se povede o vodu, varují vědci


10.12.2007

Při konfliktech budoucnosti půjde o vodu a další přírodní zdroje, varují vědci. Konference o klimatu na ostrově Bali vstoupila do rozhodující fáze.

Účastníci mezinárodní konference o klimatu na indonéském ostrově Bali varovali před rostoucím rizikem budoucích sociálních a politických konfliktů, způsobených změnami klimatu. Kritický nedostatek vody a potravin v některých regionech se podle studie německých vědců v budoucnu může stát zárodkem celosvětových válečných konfliktů o rozdělení životně důležité přírodní zdroje.

"Postupující oteplování možná povede až ke globální občanské válce," varoval německý klimatolog Hans Joachim Schnellnhuber.

Boj proti klimatickým změnám by se podle delegátů měl stát výraznou součástí bezpečnostní politiky pro 21. století. "Zvýšená rizika jsou pro mezinárodní společenství zároveň šancí spolupracovat na globálním řešení," řekl listu Der Standard šéf programu OSN pro životní prostředí Achim Steiner.

500 milionů lidí v pohybu

Studie, která dnes byla na konferenci přednesena, varuje také před dramatickým zvýšením uprchlíků v důsledku klimatických změn a jimi způsobených procesů. Jako potenciálně nejohroženější oblasti uvádí části Afriky, střední Asie, Indii, Pákistán, Bangladéš, Čínu, Karibik či jihoamerickou oblast kolem And. Zhoršení životních podmínek v těchto regionech by podle odhadů mohlo uvést do pohybu až 500 milionů lidí.

"Při konfliktech budoucnosti už nepůjde o národní armády, ale spíše o kolabující země a jejich vliv na další země a regiony," dodal Schnellnhuber, který působí také jako poradce německé kancléřky Angely Merkelové a patří k autorům dokumentu.

Pokroky i neúspěchy

Konference o klimatu vstupuje do rozhodující fáze. Delegace z více než 180 zemí se do pátku snaží na Bali o položení prvních základů dohody, která od roku 2013 nahradí Kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů. Od středy budou probíhat oficiální jednání na ministerské úrovni, počet delegátů se během víkendu zdvojnásobil.

Už v pondělí se setkali k prvním neformálním rozhovorům ministři financí, kteří jednali o tom, jak zpomalit oteplování klimatu bez zabrzdění světové ekonomiky. "Už skutečnost, že se rozhovorů o klimatu zúčastňují ministři financí, je průlomem," řekl indonéský ministr financí Sri Mulvani Indrawati, podle něhož jednání může otevřít další politické možnosti řešení klimatických otázek.

Fiaskem naopak skončila snaha o odbourání obchodních omezení pro ekologické produkty a technologie jako větrné turbíny či solární kolektory. Jednání o nižších dovozních clech vyvrcholilo veřejným konfliktem mezi americkými a brazilskými delegáty. "Výsledný seznam příslušných produktů není ani zdaleka kompletní a pro zlepšení klimatických otázek mnoho neudělá," citoval server spiegel.de brazilského ministra zahraničí Celsa Luize Nunese Amorima.

Delegáti také už znají návrh závěrečné rezoluce, který připravil prezident konference Rachmat Witoelar. Text, vycházející z diskusí různých pracovních skupin a účastníků, projde v příštích dnech připomínkovým řízením ze strany zúčastněných delegací.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu