PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Shakespeare pomáhá vědcům s virtuálními i skutečnými světy


06.12.2007

Obvykle to jsou herci, kdo hrají Shakespearovy hry, ale nyní dostávají šanci i hráči, kteří se odváží vystavět virtuální svět vycházející z her velkého dramatika.

Říká se mu Arden, a je to virtuální svět, jehož duchovním otcem je profesor Edward Castronova (na snímku) a jeho kolegové ze Synthetic Worlds Institute na univerzitě v Indianě.

Profesor Castronova, vzděláním ekonom, vedl podle zpravodajského serveru BBC News pokusy, které měly kvantifikovat ekonomickou aktivitu a vliv virtuálních světů – ať už v samotných hrách nebo ve skutečném světě, kde lidé platí skutečnými penězi za virtuální zboží.

Arden je podle profesora Castronova pokusem pokročit mnohem dál, než kam se lze dostat na základě pouhé analýzy faktů. Hra poskytuje vědeckým pracovníkům v oblasti sociálních věd kompletní obydlený svět, v němž mohou uskutečňovat experimenty – něco, co není možné ve skutečném světě.

Kapesní svět

Vědečtí pracovníci mohou uskutečňovat experimenty v prosperujícím světě, a to pouhým laděním podmínek, které ho definují. Některé ze změn mohou být jasně viditelné, jako třeba míra inflace, jiné více subtilní. Ale, jak doufá profesor Castronova, výsledky by měly být poučné - dokonce i pro skutečný svět.

"Neviděl jsem ve virtuálních světech nic, co by porušovalo jakoukoliv sociální teorii, kterou známe," dodává. "Trh je trh, ať už to je ve starověkých Aténách, Shakespearově Londýně nebo Azerothu."

"Jestliže máte teorii o lidské společnosti, a ta nepřežije přechod do virtuálního světa, pak to není zajímavá teorie," říká.

Sociální teoretici, jako byl například Karel Marx, mohli dosáhnout velmi odlišných závěrů, pokud by měli k dispozici takový kapesní svět, s kterým by mohli experimentovat, prohlásil Castronova.

Shakespeare je zatím zábavnější než nové virtuální světy

„Cítili jsme, že by tento virtuální svět neměl být historizující, ale něco jako Shakespearův sen, takže můžeme mít Řím hned vedle Čech nebo Ardenského lesa," tvrdí Castronova.

Dobrodružství ve virtuálním světě zahrnuje pátrání po důvěrně známých postavách Shakespearových her, jako je třeba John Falstaff. Zatímco postavy jednají podle autentických her Shakespeara, připouští Castronova, že se ze světa těchto her přece jen něco vytratilo. "Tak jsme se soustředili, abychom udělali všechno přesně podle Shakespearea, že se nám vytratily zábavné prvky jeho her," řekl.

"Většina lidí, kteří hrají, vstoupí do hry, porozhlédnou se tu, a pokud je tady hned něco nezaujme, zase odejdou," dodal. "Naším cílem je ale vytvořit sociální laboratoř, a to je nemožné bez toho, abychom v ní měli lidi."

Profesor Castronova a jeho kolegové nyní pracují na hře Arden II, která se bude odehrávat v Londýně a zdůrazní zábavné prvky obsažené v Shakespearových hrách. V novém virtuálním světě se dozvíte mnoho i přímo o Shakespearovi a jeho díle.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu