PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Obilí prudce zdražuje. Vlády se bojí inflace


18.12.2007

Svět trápí drahé potraviny. Ceny zemědělských komodit na světových burzách totiž letí nezadržitelně vzhůru. Rekordně drahá je rýže. Pšenice se včera poprvé v historii na burze v Chicagu dostala nad 10 dolarů za bušl (35,2 litru) a její cena se letos zdvojnásobila.

Výsledkem je prudce rostoucí inflace v mnoha zemích světa - v Česku vyrostly ceny v listopadu oproti loňskému roku o vysokých pět procent. Potraviny přitom zdražily o více než 10 procent.

Zdražování však není konec. Rekordní ceny zemědělských plodin z těchto dnů se promítnou do cen v obchodech až v následujících měsících. "Letos jsme viděli nejrychlejší růst cen potravin od roku 1980. Ten hlavní úder však přijde až v prvních měsících roku 2008," řekl pro deník Financial Times analytik poradenské firmy Advanced Economic Solutions Bill Lapp. V Česku se čeká, že inflace bude kvůli potravinám, jejichž ceny vzrostou ještě kvůli zvýšení sazby DPH, i více než šestiprocentní.

Zdražování potravin je však celosvětový problém. Lidí na zemi stále přibývá. Ekonomiky nejlidnatějších zemí, jako je Čína nebo Indie, rekordně rostou a spotřebitelé více utrácí a žádají si kvalitnější potraviny. Ceny kukuřice a dalších obilnin zvedá i poptávka po biopalivech.

Vlády po celém světě tak najednou musí řešit problém: Co s drahými potravinami? V mnoha zemích se tak vysokou cenu zemědělských komodit snaží srazit snížením dovozních cel. Naposledy snížilo cla na dovoz pšenice ze 130 na osm procent Turecko. Přidalo se tak k zemím jako Čína, Rusko, Egypt nebo Nigérie. Dovozní cla z obilnin chce až do konce června snížit na nulu i Evropská unie.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu