PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Reformní smlouva: ještě složitější, než jsme doufali


22.12.2007

Analýza - V poslední verzi má 287 normostran, ale bez dalších dvou smluv a pětadvaceti stran konkordance ji nelze pochopit. Mělo jít o přehledný text, ale hemží se to tu doplňky a protokoly.

Tak nějak vypadá Lisabonská dohoda - kompromis politiků, kteří sice definitivně pohřbili evropskou ústavu, jež se jim zdála příliš komplikovaná, vymysleli si ale ještě méně srozumitelnější náhradu.

"Je to zjednodušená dohoda, která je ale velmi komplikovaná," prohlásil trefně lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Co nového přináší lisabonská dohoda?

princip hlasování v Radě EU

Od roku 2017 by Rada měla hlasovat na základě principu dvojí většiny. Pro schválení je třeba 55 procent států, které zastupují 65 procent občanů EU. Dosavadní tzv. nicejský systém založený na vážení hlasů, tak padne.

více moci europarlamentu

Rozšíří se princip spolurozhodování Evropského parlamentu, který bude mít v budoucnu fixních 750 křesel. Silnější práva vůči Bruselu získají také národní parlamenty.

zahraniční politika

Dosavadní posty komisaře pro zahraniční vztahy a vysokého představitele pro zahraniční politiku se sloučí. Nový "euroministr zahraničí" bude koordinovat postoje jednotlivých zemí a bude zároveň místopředsedou komise.

EU jako právnická osoba

EU bude moci podepisovat mezinárodní smlouvy jako jediná právnická osoba.

Navíc není zdaleka jisté, zda se do roku 2009 podaří smlouvu ratifikovat ve všech členských státech. Britská opozice bije na poplach a česká ODS zase prohlašuje, že dá smlouvě zelenou jen se skřípěním zubů.

ale v nejbližších letech nestane vůbec nic. Prezident Evropské rady nebude mít větší pravomoci než současný rotující předseda, žádná společná zahraniční politika existovat nebude.

A dokonce i tolik sporná pravidla pro stanovování dvojí hlasovací většiny přijdou na řadu až po roce 2017.

Evropská unie se zásluhou německého a portugalského předsednictví definitivně zbavila černého Petra v podobě nové smlouvy. Po bitvě ale mnoho politiků přemýšlí, zda tolik opovrhovaná evropská ústava nakonec nebyla přeci jen elegantnějším řešením.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu