PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Internet používá v Česku už 4,5 miliónu lidí


26.12.2007

Návštěvnost největších tuzemských webů se zvýšila z desítek tisíc uživatelů na několik milionů.

Češi mají internet stále více v oblibě. Počet lidí s přístupem na "síť sítí" se podle statistiky NetMonitor za poslední rok zvýšil o desetinu na 4,5 miliónu. Před 15 lety, když internet do Česka dorazil, k němu mělo přístup jen několik akademiků na vysokých školách.

PRAHA Český internet je přibližně o deset let mladší než celosvětová počítačová síť, která slaví 25 let existence.

Podle šéfa největšího tuzemského portálu Seznam.cz Iva Lukačoviče se za dobu své existence počítačová síť výrazně proměnila. "V podstatě se dá říci, že přestává existovat cosi, jako je světový internet a český internet. Internet je pouze jeden," uvedl.

V době vzniku byl podle něj internet pomalý a neumožňoval žádné interaktivní technologie. "Dnes jsou hlavními trendy video a interaktivní aplikace," dodal.

Nástup sítě sítí zbrzdila totalita

Za zpoždění nástupu internetu v Česku může podle odborníků především totalitní systém v 80. letech. Pomalejší nástup vysokorychlostního připojení ADSL na začátku tisíciletí pak zapříčinila především politika dominantního Českého Telecomu, který zpočátku preferoval technologii ISDN.

"Internet se přesunul od okouzlení novými možnostmi pro pár jednotlivců k masově užívanému médiu. Služby jsou mnohem propracovanější a profesionálnější," podotkl výkonný ředitel portálu Centrum.cz Pavel Mucha.

V kurzu je výměna názorů a sdílení videí

Fenoménem posledních let jsou elektronické deníčky, tzv. blogy, které v Česku provozují desítky tisíc lidí, nebo stránky pro sdílení videa. Lidé prostřednictvím internetu nejen komunikují, ale řeší své finanční záležitosti přes internetové bankovnictví nebo na internetu nakupují.

Vysokorychlostní připojení, které umožňuje interaktivní a mediální služby, využívá přes milion zákazníků. Z toho více než 550 000 zvolilo připojení přes telefonní linku ADSL a čtvrtina rozvody kabelové televize. Zhruba 400 000 uživatelů pak má podle odhadů bezdrátové připojení Wi-Fi.

Připojení je čtyřikrát levnější

Rozšíření rychlého připojení provázel výrazný pokles cen. Za posledních pět let se ceny snížily zhruba třikrát až čtyřikrát a zároveň se zvýšila rychlost. Zatímco na konci roku 2003 stálo půlmegabitové připojení přes ADSL či kabelovou televizi kolem 1000 až 1500 korun, nyní uživatelé za nejpomalejší přípojku o rychlosti dva Mbit/s platí kolem 400 až 500 Kč.

Návštěvnost největších tuzemských webů se zvýšila z desítek tisíc unikátních uživatelů na několik miliónů.

Například na dlouhodobě nejnavštěvovanější Seznam letos v říjnu zavítalo 4,4 miliónu lidí, zatímco v polovině roku 1999 to bylo kolem 110 000 uživatelů. Počet internetových domén .cz se pohybuje kolem 370 000.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu