PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Podepsáno. Kapsch postaví mýtné na všech budoucích dálnicích
Kapsch postaví mýtné brány na všech dálnicích, které se budou stavět během dalších deseti let.

27.12.2007

Zástupci ministerstva dopravy a firmy Kapsch ve čtvrtek podepsali dodatek ke smlouvě o mýtném. Oznámil to mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Podle něj vystaví Kapsch mýtný systém na všech dálnicích, jejichž stavba začne do roku 2017. Dodatek zároveň zkracuje plánované zpoplatnění silnic první třídy z 1200 na necelých 200 kilometrů. Na těch se začne platit od 1. ledna.

Mýtné se v ČR zatím vybírá na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Podle původní smlouvy k nim mělo do poloviny roku 2007 přibýt dalších 1200 kilometrů silnic první třídy. To se však kvůli problémům s výstavbou mýtných bran nestihlo a ministerstvo nakonec od této varianty ustoupilo.

Cena zakázky, 22 miliard korun včetně DPH za výstavbu a desetiletý provoz, se podpisem dodatku nemění.

Systém na "jedničkách" hotov

Na necelých 200 kilometrech silnic první třídy začnou kamióny platit od ledna. Systém je na těchto komunikacích v podstatě hotov; Kapsch ho začal stavět v předstihu před uzavřením dodatku.

Většina nově zpoplatněných úseků silnic první třídy vede v místech, kde se do budoucna počítá s otevřením dálnice. Mýtné se bude vybírat také na silnicích, které propojují českou dálniční síť se zahraničím nebo vedou od dálnic k velkým městům. Průměrná sazba bude 1,9 koruny na kilometr, na dálnicích je dvojnásobná.

Dva tisíce kilometrů dálnic s mýtným od Kapsche

Česká dálniční síť by měla být podle plánů ministerstva dokončena mezi lety 2013 a 2015. Její současná délka 1000 kilometrů se má do té doby zdvojnásobit. Mikrovlnný systém s ocelovými branami od firmy Kapsch tak bude stát na všech dálnicích v České republice. Změnu mýtné smlouvy schválila v srpnu vláda.

Dodatek podepsaný ve čtvrtek je již třetí v pořadí. První, uzavřený za ministra Milana Šimonovského, umožnil Kapschi rozdělit výstavbu na dvě etapy, dálnice a silnice první třídy, a navíc firmě přiznal některé další platby za úspěšné a včasné spuštění systému.

Nový ministr Aleš Řebíček jej po nástupu do funkce označil za nevýhodný pro stát a dohodl s firmou dodatek druhý, který ustanovení prvního dodatku mírnil ve prospěch státu.

Mýtné od letošního ledna platí pouze kamióny o hmotnosti 12 tun a více. Celkem jich je 246 000; podle odhadů zaplatí letos celkem 5,7 miliardy korun. Z toho stát musí Kapschi zaplatit téměř dvě miliardy za služby a jako první splátku systému. Od ledna 2009 se povinnost platit mýtné rozšíří i na malé náklaďáky od 3,5 tuny.

Ve hře je i rozšíření systému na silnice prvních a nižších tříd. Pokud analýzy ministerstva ukážou, že by se takový systém vyplatil, vypíše úřad na zhotovitele nový tendr. Šlo by však o čistě satelitní systém, který by se obešel bez bran a platby by hlídala družice.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu