PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

První den poplatků provázely v nemocnicích zmatky
Zdaleka ne všude stihly velké nemocnice nainstalovat automaty na rozměnění bankovek.

02.01.2007

Pacienti, kteří na Nový rok potřebovali ošetření v nemocnici na ambulanci nebo na pohotovosti, byli mezi prvními, kteří museli při návštěvě lékaře sáhnout do peněženky.

Mnozí na revoluční změnu ve zdravotnictví byli připraveni předem, ale i přesto se placení neobešlo bez zmatků. Pacienty zaskočilo například to, že v nemocnici mají devadesátikorunový poplatek platit hned dvakrát.

První den nového roku přivezl na infekční oddělení do pražské nemocnice na Bulovce nemocnou dceru i Stanislav Pažitný z Prahy 9. „Zaplatil jsem při vstupu do areálu nemocnice devadesát korun. To mám tady platit znovu?“ divil se, když se dozvěděl, že na každém oddělení nemocnice musí zaplatit dalších 90 korun.

„Ano, ten systém je nedomyšlený, očekávali jsme, že nad tím budou lidé žasnout, proč mají platit dvakrát,“ řekla Právu ošetřující sestra, která si nepřála uvést své jméno. „Pokud bude pacient přijat k dlouhodobější léčbě, tak se mu devadesát korun, které zaplatil na oddělení, odečte při celkové platbě za hospitalizaci,“ dodala lékařka z infekční kliniky na Bulovce Marcela Kořínková.

„V noci na naše oddělení přivezla záchranka starou paní. Bylo jí špatně, neměla u sebe peníze, a tak nemohla zaplatit. Já jako lékař ale ošetřím každého, kdo přijde. Paní pak převezli na chirurgii, tak zaplatí asi dodatečně. Ty změny jsou pro nás lékaře i pacienty velká novinka,“ řekla Kořínková.

„Chápu, že mají platit dospělí, ale proč z toho nevyňali děti? Zavedení poplatků pro děti se mi nelíbí,“ dodal Pažitný, který držel za ruku svou malou nemocnou dceru. Nad placením se podivovali i další rodiče, kteří s dětmi na Nový rok do nemocnice přijeli.

Automaty na poplatky jsou jen někde

Problémy jsou ještě na některých místech s výběrem, protože ne všude stihly velké nemocnice nainstalovat takzvané měniče bankovek, které rozmění peníze na deseti-, dvaceti- a padesátikorunové mince, a tak mnozí lidé zůstali jen bezradně stát před automatem. „To aby s sebou nosil člověk pokladnu,“ divil se Pažitný s dvousetkorunou v ruce. „Dodavatelská firma měla dodat automaty i s měničkami na peníze do konce roku, předpokládáme, že je dodá během několika dní, zatím jsou jen u některých automatů,“ řekl Právu mluvčí Bulovky Petr Mach.

Naopak ve vinohradské nemocnici už včera automaty na placení poplatků v provozu byly, většina pacientů ale bojovala s jejich obsluhou. „Měla jsem s tím poměrně velký problém, ale co teprve staří lidé, kteří nejrůznějším přístrojům moc nerozumí,“ řekla jedna z pacientek vinohradské nemocnice poté, co zaplatila devadesátikorunový poplatek za ošetření.

Na pohotovostech, kde poplatky vybírají přímo lékaři, včera problémy vesměs nebyly. „Od rána tu bylo asi 30 lidí, všichni ochotně zaplatili a dostali od nás stvrzenku. Doufáme ale, že automaty tu budou instalovány co nejdřív, protože vyplňování stvrzenek nás zdržuje od práce,“ poznamenala lékařka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu