PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Jak tvrdě pracujete? Zjistí to Velký bratr Microsoft
18.01.2008

New York - Řešíte během pracovní doby v kanceláři své soukromé záležitosti? Za pár let by to váš šéf mohl odhalit během několika vteřin.

Firma Microsoft totiž vyvíjí počítačový program, který bude schopen na dálku změřit produktivitu práce nebo momentální fyzickou kondici zaměstnance.

Napsal to britský deník The Times.

Program byl původně vyvíjen k neustálému sledování pilotů, hasičů a kosmonautů. Microsoft však plánuje rozšíření aplikace i do soukromého sektoru.

Tik v obličeji? Šéf to ví

V žádosti o patentování programu citované britským deníkem například stojí, že jde o "unikátní monitorovací systém", který propojí zaměstnance s počítačem. Bezdrátové senzory by mohly snímat srdeční tep, signály mozku, dech, tělesnou teplotu, krevní tlak, tiky v obličeji či EMG, což je metoda zaznamenávající aktivitu svalů.

Díky programu mohou šéfové sledovat na monitoru výkonnost všech svých zaměstnanců.

Na základě získaných výsledků může aplikace poradit, co je třeba, aby zaměstnanec nedělal chyby a pracoval s vyšším nasazením.

Systém by také mohl odhalit, že je zaměstnanec v přílišném stresu nebo že není v dobré náladě. Pokud by se zaměstnanci přitížilo, program by ihned upozornil nadřízeného nebo přivolal lékaře.

Obavy o soukromí

Zpráva o záměrech Microsoftu vyvolala odmítavé reakce občanských sdružení a některých expertů. "Ten program proniká do všech součástí každodenního života zaměstnanců, včetně zcela soukromých záležitostí," řekl deníku The Times odborník na ochranu dat Hugh Tomlinson.

Odbory se obávají například toho, že by v budoucnu mohli být zaměstnanci propouštěni pouze na základě výběru počítače.

Podle britského Úřadu pro ochranu informací "může být takový zásah do života zaměstnanců omluvitelný pouze za mimořádných okolností".

Zástupci Microsoftu zatím odmítli funkce nového programu podrobněji komentovat.

Microsoft vyvíjí i několik dalších podobných programů. Firma si například patentovala postup, jenž umožňuje zjistit, jaký typ myšlenek probíhá hlavou člověka, který u počítače řeší nový úkol.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu