PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Počítačový program umí špiclovat e-maily


6.12.2007

Ohio - Poněkud drsnou možnost kontroly toho, co lidé píší v elektronické poště, vymyslel Američan Gilbert Peterson se svými kolegy z Technologického ústavu leteckých sil.

Využili počítačový program, který sleduje e-maily odeslané v některé instituci. Software automatickým vyhodnocením slov v textu zjistí, o jakých tématech jednotliví lidé nejčastěji píší. Protože rozliší, jestli byl e-mail poslán kolegovi uvnitř instituce, anebo někomu ven, dokáže i vytipovat, jestli někdo nevynáší z firmy důvěrné informace.

Jestlipak drží s firmou?

A to ještě není všechno.

Program také sleduje, zda pisatel e-mailů s kolegy diskutuje firemní společenské události, například připravovaný vánoční večírek. Člověk, který se o něm zmiňuje méně než ostatní či se o něm nezmiňuje vůbec, je vyhodnocen jako osoba, která se zřejmě od firmy odcizuje. A tedy může být nebezpečná, protože by mohla být náchylnější k prozrazení firemních tajemství.

Peterson a jeho spolupracovníci o své práci informují v odborném časopise Digital Investigation.

Technologický ústav leteckých sil je škola patřící americkému vojenskému letectvu, umístěná na letecké základně Wright-Patterson v americkém státě Ohio. Zdejší výzkumníci však při tvorbě svého programu využili veřejně dostupný program Author-Topic. Ten vymysleli vědci z Kalifornské univerzity v Irvine zejména k hledání v záplavě odborných textů. Jejich software určí, jaká odborná slova se v článcích konkrétního autora nejčastěji vyskytují, a podle toho i vyhodnotí, jakým výzkumem se autor zabývá. Autory zřejmě ani nenapadlo, že jejich algoritmus někdo využije i ke špiclování lidí.

Jak konstatuje časopis New Scientist, v mnoha amerických státech je využití takovéhoto softwaru pro sledování elektronické pošty ve firmě legální. V Evropě by takovéto sledování zaměstnanců bylo nezákonné. Ovšem technicky možné...

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu