PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Firmy testující DNA možná porušují ochranu soukromí
Model lidské DNA

30.01.2008

Společnosti, které lidem nabízejí například test otcovství podle rozboru DNA, možná ne vždy postupují v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů. Ochránci soukromí totiž poukazují na to, že firmy vzorky DNA patrně mnohdy zbytečně uchovávají.

Klienti musejí podepsat písemný souhlas, navíc firmy musejí být registrovány u Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Informovala o tom inspektorka ÚOOÚ Božena Čejková. Zneužití vzorků DNA dosud úřad nezjistil, dodala.

Genetické testování podle ní provádí v současnosti mnoho společností, dosud se však registrovaly jen tři. Úřad u jedné z nich už dokončil kontrolu, výsledky ale nemůže zatím zveřejnit. Byly podány námitky a pokračuje další řízení, uvedla Čejková.

Z poznatků úřadu podle ní vyplývá, že s údaji není nakládáno dobře. Klient firmy podle Čejkové například musí dát písemný souhlas, který by měl obsahovat například přesné údaje o tom, k jakému účelu bude DNA využita, kdo bude mít ke vzorku přístup a jak je zabezpečen.

„Pokud je pro určení otcovství, nesmí se uchovávat,“ řekla inspektorka. Podle ochránců soukromí jsou údaje z rozboru DNA citlivé a zneužitelné. Nebezpečí leží podle předsedy ÚOOÚ Igora Němce v budoucnosti. „Někdo se dostane k databázi DNA, lze vytypovat vhodného dárce nějakého orgánu, člověka přejede auto a nikdo se nedozví, proč,“ uvedl Němec.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu