PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

ÚŘEDNÍCI PŘIPRAVUJÍ NEBEZPEČNÝ SYSTÉM, KTERÝ ZLIKVIDUJE ZÁKLADNÍ LIDSKÁ PRÁVA ! SYSTÉM NIKDY NELZE PŘED ZNEUŽITÍM OCHRÁNIT !

Czechpoint není bezpečný, upozorňují experti
Premiér Mirek Topolánek a ministr vnitra Ivan Langer v Praze slavnostně spustili projekt Czech Point vloni v březnu.

4.2.2008

Má to být projekt, který usnadní lidem komunikaci s úřady. Síť kontaktních míst Czechpoint se však měsíc po svém spuštění potýká s pochybnostmi o bezpečnosti. Experti totiž upozornili, že je snadné se přes něj dostat k citlivým údajům občanů. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) proto nařídil systém přes uplynulý víkend prověřit. Výsledky kontroly má vnitro oznámit odpoledne.

PRAHA - "Systém kvůli tomu přes víkend nefunguje, za sobotu jsme zaznamenali 15 žádostí od občanů, které nemohly být vyřízeny,“ sdělila v neděli Právu Langrova mluvčí Jana Malíková.

Czechpoint přitom umožňuje lidem získat na jednom místě například výpisy z katastru nemovitostí, z obchodního a živnostenského rejstříku a nově také výpis z rejstříku trestů.

Ministerstvo však o problému musí vědět už delší dobu, protože kvůli tomu spolupracuje s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

"Víme o tom už od začátku a upozorňujeme na to. Za pochodu se to snažíme řešit. Zatím však nepřišla žádná stížnost na fungování tohoto systému, nikdo se necítí poškozen,“ shrnul šéf úřadu Igor Němec.

Údaje je možné stáhnout i z kavárny

O tom, že je situace vážná, hovoří například Michal Rada z komise informatiky ČSSD. Podle něj není Czechpoint zabezpečený žádným certifikátem nebo jiným ověřovacím prostředkem.

Jediným opatřením je, že úředník zadá na počítači své přihlašovací jméno a heslo. Systém je přitom přístupný na internetu.

"Uživatelů jsou tisíce a jen těžko se uhlídá, kdo a odkud se do systému přihlašuje. Czechpoint je prakticky na každé obci s rozšířenou působností a k jeho zneužití stačí, když budete znát uživatelské jméno a heslo nějakého úředníka. Pak si můžete z kterékoliv internetové kavárny pořídit výpis trestního rejstříku třeba Ivana Langera,“ vysvětlil Rada.

Trestní odpovědnost by přitom padala na nicnetušícího úředníka, jehož přihlašovací údaje by byly zneužity.

"Je to nejjednodušší zabezpečení, které se dá nejsnadněji překonat,“ potvrdil v ČT i počítačový expert Ondřej Tůma.

Rada je přesvědčený, že ministerstvo vnitra mělo postupovat ohledně bezpečnosti Czechpointu mnohem obezřetněji. Domnívá se, že je to důkazem toho, že vnitro na agendu zrušeného ministerstva informatiky nestačí.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu