PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Do důchodu až v 65 letech, schválila vláda


11.2.2008

Vláda schválila návrh důchodové reformy a chce jej prosadit i bez podpory opozice.

Vládní koalice v pondělí odsouhlasila návrh první etapy reformy penzí. Normu, podle níž by se měl například penzijní věk posunovat na 65 let a povinná doba pojištění prodloužit z 25 na 35 let, předal kabinetu ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Poprvé by muži, bezdětné ženy a ženy s jedním dítetem měli jít v tomto věku do penze v roce 2031.

Na podobě navrhovaného zákona se chtěl původně dohodnout s opozicí, jednání ale zkrachovala. Koalice se dohodla na tom, že vláda předloží sněmovně normu i bez širší politické dohody. První fázi důchodové reformy nyní posoudí parlament.

Tři etapy reformy

Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap a chce je stihnout do voleb v roce 2010. První etapu upravuje navrhovaný zákon. Původně ho vláda měla dostat do konce loňského září. Termín se posunul kvůli jednání komise pětice parlamentních stran, které skončilo neúspěchem. Vládní strany s opoziční ČSSD chtějí dál jednat i poté, co dostanou normu poslanci. O jednání mluví i sociální demokraté. Debatovat ale chtějí o celé reformě, nejen o její první části. Jsou proti opt-outu, tedy vyčleňování části odvodů do fondů, které zahrnuje ho třetí etapa.

Podle navrhovaného zákona by bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži měli do penze v 65 letech odcházet po roce 2030. Matky více potomků by mohly jít do důchodu o něco dřív podle počtu vychovaných dětí. Povinné odvody státu by se měly hradit 35 let. Podle ministra Nečase je současná doba přispívání do důchodu 40 let, takže by si navíc někteří lidé mohli i polepšit.

Studium už by se nemělo zahrnovat do takzvané náhradní doby pojištění. V ní lidé sice pojistné neplatí, do nároku na penzi se tento čas ale počítá. Penze při dřívějším odchodu do důchodu o více než dva roky by se měla krátit výrazněji. Zákon mění i důchody invalidní a pozůstalostní.

ODS chce reformu hned, socialisté jí nepodpoří

Nečas chce schválit reformu co nejrychleji. Naopak podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha má Česko na rozhodnutí o zvyšování důchodového věku ještě zhruba deset let čas. Škromach již dříve řekl, že podstatné je hlavně stanovení poměru penzí ke mzdám a zdrojů, z nichž se budou důchody vyplácet. Kvůli zmiňované třetí části reformy sociální demokraté celý návrh reformy odmítají.

Podle ministra práce je reforma nutná, jinak hrozí důchodovému systému dluhy. Společnost totiž stárne a seniorů přibývá. Život se prodlužuje, takže lidé pobírají penzi déle než v minulosti. Zmenšuje se i podíl těch, kteří pracují a na důchody přispívají. Podle Nečase je prosazení důchodové reformy jedním z hlavních důvodů existence Topolánkovy vlády.

Reforma se nelíbí odborům

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Nečasův návrh kritizovalo. Podle předáků lidé v některých profesích do 65 let pracovat nevydrží a měli by odcházet do penze dřív. Odboráři jmenovali například horníky. Nesouhlasí ani s prodloužením povinné doby pojištění o deset let.

Nečas již dříve řekl, že už nyní lidé odvádějí pojistné v průměru zhruba čtyři desítky let. Předseda ČMKOS Milan Štěch před nedávnem prohlásil, že pokud se vládě podaří úpravy prosadit, chtějí odboráři po případné změně vlády po volbách usilovat o vrácení penzijního systému do původní podoby.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu