PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Konec dálničních známek, osobní auta budou hlídat mýtné brány
Mýtné brány mají od ledna hlídat i osobní auta.

31.03.2008

Ministr dopravy Aleš Řebíček v pondělí představil nový způsob zpoplatnění dálnic a rychlostních silnic pro osobní auta. Místo dálničních známek budou řidiči osobních vozů od ledna 2009 používat elektronické viněty. Osobní auta tak budou stejně jako kamiony hlídat mýtné brány. Ministr vnitra Ivan Langer ale popřel, že by nový systém dohlížel na dodržování rychlosti.

PRAHA - Podle Řebíčka novinka přispěje k bezpečnosti dopravy, neboť bude možné lépe sledovat dopravní toky na dálnicích.

Viněty mají mít velikost tři krát pět centimetrů, řekl Novinkám mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Měly by se umísťovat za přední sklo jako dálniční známky. Viněty se budou dobíjet na benzínkách na dobu, která zatím nebyla stanovena, uvedl David Šimoník, mediálního zástupce společnosti Kapsch provozující systém mýtného.

Kritikové vinět tvrdí, že na dálnicích bude možné přesně zmapovat pohyb vozidla. Řebíček však ujistil, že viněty budou anonymní a poslouží pouze k mapování intenzity dopravy a nikoliv postihování řidičů za přestupky.

Právě kvůli kritikům bylo zavedení vinět, o kterém se hovoří od počátku elektronického mýtného v ČR, několikrát odloženo.

Viněty budou přenosné a budou se dobíjet jako mobily

Zavedením vinět ušetří stát i řidiči, tvrdí ministr. Stát podle něj nebude muset každoročně tisknout dálniční známky, neboť viněty budou "věčné" a řidiči je budou dobíjet jako mobilní telefony.

Navíc budou viněty přenosné, takže je bude možné využít pro více automobilů třeba v rámci firmy či rodiny.

Cena za roční používání dálnice by se údajně neměla lišit od dnešní ceny dálničních známek.

Další zakázka pro Kapsch

Zavedení elektronických vinět bude znamenat zřejmě další zakázku pro rakouskou firmu Kapsch, která mýtný systém v ČR postavila a pro stát spravuje. Zároveň Kapsch dodává elektronické mýtné jednotky pro kamiony. Na rozdíl od kamiónů a malých náklaďáků by však osobní auta platila i nadále za časový úsek a nikoliv za ujetou vzdálenost.

Otázkou stále zůstávají detaily celého projektu, například odkdy budou viněty v prodeji či zda se za ně bude platit nějaká záloha jako za mýtné jednotky. Výrobní cena viněty je v řádech stokorun. Například při počtu tři miliony vinět a ceně 500 Kč za jednu jde o částku 1,5 miliardy korun. Financováním celého projektu se má ve středu zabývat vláda.

Na letošní rok dalo ministerstvo dopravy do prodeje 5,4 miliónu dálničních známek; očekávaný výnos je 2,3 miliardy. Roční dálniční kupon pro osobní vůz stojí 1000 korun. Známky dosud využívají také malé nákladní vozy od 3,5 do 12 tun, které však od ledna začnou platit elektronické mýtné stejně jako dnes kamiony nad 12 tun.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu