PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Doplňky stravy obsahují stále častěji zakázané látky


23.3.2008

Brno - Stále oblíbenější potravinové doplňky, které Češi nakupují za stovky milionů korun, nepatří mezi nejbezpečnější. Zakázané látky obsahuje stále více doplňků, v lepším případě jejich složení neodpovídá údajům na etiketách.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se problémy týkaly až třetiny všech výrobků kontrolovaných v minulém roce. Letos inspekce zakázala prodej již šesti doplňků stravy.

A výrobek San Attitude dovezený do Česka ze Spojených států obsahoval dokonce velké množství anabolických steroidů. Inspektoři ho označili za extrémně škodlivý.

Extrémní anabolika

"Oba anabolické steroidy jsou také uvedeny na Seznamu zakázaných látek a metod dopingu pro rok 2008. Protože se jedná o extrémně nebezpečný výrobek, vytvořila inspekce tříčlennou komisi, která přímo ve spalovně dohlédne na likvidaci celé šarže," uvedla mluvčí inspekce Martina Šmídtová.

Z výsledků kontrol tak například vyplynulo, že téměř polovina přípravků měla jiné složení, než bylo deklarováno na obalu. Jeden dokonce neobsahoval téměř žádnou z uvedených látek, šlo pouze o roztok cukru s jahodovou příchutí.

Méně nebezpečné jsou pak potravinové doplňky, které "pouze" neobsahují látky deklarované na etiketách výrobku. Jeden z posledních odhalených výrobků pochází například od firmy Starlife, jejímž majitelem je zlatý olympionik z Barcelony v desetiboji Robert Změlík.

"Dostali jsme podnět od spotřebitelky, že podle údajů z internetového obchodu by člověk při navrženém dávkování čtyřikrát překročil doporučenou denní dávku vitamínu A. Při analýze jsme ale zjistili, že výrobek Cell Guard žádný vitamin A neobsahuje," řekl vedoucí odboru zkušební laboratoře inspekce Petr Cuhra.

Výrobky ze zámoří

Nejvíce závadných nebo špatně označených potravinových doplňků bylo z Česka, další pak byly většinou ze Spojených států.

Inspekce doplňky kontroluje od roku 2004, kdy byly v legislativě vyčleněny z běžných potravin a zařazeny do speciální kategorie. Hned v prvním roce odhalila v jednom z výrobků látku na zvýšení potence, která ale může být obsažena pouze v lécích na předpis.

V roce 2005 odebrala inspekce 62 vzorků, z nichž za nevyhovující označila 18, o rok později to bylo již 92 vzorků a 30 zákazů prodeje. Loni inspekce testovala 228 výrobků, v testech jich nevyhovělo 35.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu