PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Pasy s otisky prstů budou až od dubna příštího roku


19.3.2008

Sněmovna schválila ve třetím čtení odklad vydávání nových pasů s otisky prstů do 1. dubna příštího roku. Pasy se původně měly začít vydávat letos 1. května. O návrhu zákona nyní rozhodne Senát a prezident.

"Odklad je nutný ne kvůli nám, ale kvůli problémům na straně Evropské unie," řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) minulý týden uvedl, že se Evropská komise zpozdila při schválení technické specifikace pro zdokonalené bezpečnostní mechanismy související s novým typem pasů. Bezpečnostní opatření mají zajistit ochranu otisků prstů a přístup k nim.

Během projednávání odkladu vydávání pasů si ODS a ČSSD vjely do vlasů. Důvodem byla snaha ODS odvolat předsedajícícho schůze Lubomíra Zaorálka (ČSSD) kvůli tomu, že chtěl nechat hlasovat o pozměňovacím návrhu, který byl podle Langera přílepke. Schůze tak byla půl hodiny od začátku na hodinu přerušena. Pozměňovací návrh nakonec nebyl přijat.

EU zavedení otisků prstů do cestovních dokladů nařídila směrnicí z roku 2004. Česko pak přijalo příslušný zákon. Nové pasy obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji vydávají obecní úřady již od 1. září 2006. Čip ale zatím obsahuje jen digitální fotografii. Klasickou fotografii majitele pasu pak nahradila nová podobenka vypálená laserem, takzvaným gravírováním. Obraz je uložen až ve druhé vrstvě stránky a prakticky ho nelze upravit.

Nařízení se týká pouze nově vydávaných dokladů. Staré pasy zůstávají v platnosti po dobu, která je v nich uvedena.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu