PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

LIKVIDACE ZÁKLADNÍCH ÚSTAVNÍCH PRÁV V ČR - ZDE O BEZPLATNÉ ZDRAVOTNÍ PÉČI - POKRAČUJE

Julínek poslal lékařům návod, za co smějí chtít peníze


24.02.2008

Manuál ministra zdravotnictví mluví jasně. Například vyšetření pouhým pohledem patří mezi nejdůležitější a navzdory stížnostem pacientům za ně lze vybírat poplatek.

Lékaři dostali před několika dny od ministra Tomáše Julínka „kuchařku“, která jim jasně říká, za co můžou chtít od pacientů peníze. Ministerský manuál například jasně vysvětluje, co je to klinické vyšetření, bez něhož žádné peníze lékaři po pacientech nesmí požadovat.

Právě na fakt, že lékaři pacienty nevyšetří, a přesto po nich žádají poplatek, si nemocní v Česku od zavedení poplatků stěžují zřejmě nejčastěji.

Julínkův manuál mluví jasně: Při každém klinickém vyšetření by měl lékař s pacientem promluvit o jeho potížích, posoudit průběh onemocnění, stanovit další léčbu, zajistit další potřebná vyšetření, případně předepsat léky a zapsat průběh léčby do zdravotní karty. Vyšetřovat můžou doktoři pacienty několika způsoby: pohledem, pohmatem, poslechem nebo poklepem.

Diagnóza na 80 procent

V praxi to znamená jediné - lékaři můžou chtít od pacientů peníze za vyšetření i tehdy, když se jich vůbec nedotknou. Právě na fakt, že lékař chce peníze, a přitom se pacienta ani nedotkne, si stěžují čeští pacienti poměrně často. A podle všeho neprávem.

„Chirurg se při kontrole podívá, jestli má pacient modré prsty, jestli mu neotékají, doporučí další postup, zapíše to do dokumentace a už to je kontrolní vyšetření,“ potvrzuje prezident lékařské komory Milan Kubek.

Vyšetření pouhým pohledem patří mezi ty nejdůležitější hlavně u praktických lékařů.

„Když uvidí zkušený lékař pacienta, tak má z 80 procent stanovenou diagnózu. Vidí jeho barvu obličeje, mimiku, gesta i pohyby. Ty zkušenému lékaři řeknou, že může mít pacient nemocná játra nebo že je alkoholik,“ říká praktický lékař ze Zlína Lubomír Nečas.

Přitom ale platí:, že za pouhé změření tlaku, převaz rány nebo předepsání léku, které nedoprovázelo klinické vyšetření, doktoři po pacientech nic chtít nemůžou.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu