PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Amalgámové plomby zdraví neškodí, ale mají svá ale


26.02.2008

Česko se nepřidá k trojici severských států, Norsku, Švédsku a Dánsku, které usilují o zákaz používání amalgámových výplní zubů. Česká stomatologická komora říká, že se tyto plomby mohou používat i nadále.

"Používání amalgámových zubních výplní nemůže zdraví pacienta nijak ohrozit," tvrdí předseda komory Jiří Pekárek. "Rtuť v nich obsažené ale představuje určité riziko pro životní prostředí. V České republice jsou však, na rozdíl od mnoha jiných zemí Evropy i světa, zubní ordinace povinně vybaveny speciálními separátory, které zabraňují úniku rtuti do odpadových vod," dodává s tím, že zbytky amalgámu v pevném stavu recyklují odborné firmy.

Problém podle stomatologů není v nevhodnosti materiálu, ale v jeho zpracování. "Zdravotní pojišťovny platí pouze nejzákladnější výkon, kdy se amalgám musí ručně namíchat. Tímto způsobem však nelze hmotu připravit dostatečně kvalitně a ani čas, který pojišťovny na ošetření kazového zubu hradí, není dostačující," říká Pekárek. Důsledkem takto ošetřeného zubu pak může být vznik sekundárního kazu, otoků či zánětů.

Řešením je podle zubařů použití tzv. kapslovaného amalgámu, který však už z veřejného pojištění hrazen není. "Jen tento způsob použití amalgámových výplní pacientovi zaručí, že jeho zub bude ošetřen dostatečně kvalitně," dodává Pekárek s tím, že by zubaři měli pacienty o obou možnostech ošetření informovat.

Ošetření kazu amalgámem v kapslích stojí zhruba na šest set korun. Stomatologická komora přitom nepožaduje, aby pojišťovny své úhrady na ošetřování kazů navýšily. "Je věcí každého pacienta, jak se o svůj chrup stará. Nebylo by tudíž správné, aby ti, co o ústní hygienu pečlivě dbají, dopláceli na ty ostatní," říká Pekárek. Podle něj by pojišťovny naopak neměly hradit ani základní výplně. "Na rozdíl od jiných nemocí je totiž v naší moci se zubním kazům zcela vyhnout," vysvětluje.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu