PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Zrušení víz? Nevíte, co jste podepsali, varuje Brusel


27.02.2008

Brusel - Konec evropanství druhé kategorie, od podzimu pocestujeme do USA bez víz. Zatímco Praha přivítala podpis memoranda o porozumění s Washingtonem nadšeně, Brusel skřípe zuby.

EU totiž nesouhlasí s tím, že Česko úmluvu s nikým nekonzultovalo. "Komise si vyhrazuje právo přijmout odpovídající opatření," citovala agentura Reuters jednoho z mluvčích Evropské komise.

"Kolektivní jednání dává celé EU lepší vyjednávací pozici, přičemž o kompetencích Evropské komise nelze vyjednávat," doplnil mluvčí.

I když právní analýzy textu nejsou ještě hotové, Česko se pravděpodobně zavázalo poskytovat USA mnohem více osobních dat, než předpokládá dohoda EU-USA schválená loni v červenci.

Program elektronické registrace ETA, který víza nahradí, totiž počítá kromě 19 údajů odsouhlasených Bruselem také se "sdílením informací o cestujících a dalších informací, informací o teroristech a osobách podezřelých z terorismu, informací pro boj s terorismem a závažnou trestnou činností a informací v oblasti migrace".

Jaká data poputují do USA? Nikdo neví

Konkrétní prováděcí přepis přitom vznikne až "podle potřeby".

Nejasné je také další zpracovávání poskytnutých informací. Zatímco americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost může data dodaná na základě dohody s EU používat výhradně pro prevenci a boj s terorismem a závažnými trestnými činy, v bilaterální úmluvě s Českem podobná klauzule chybí.

Celý text memoranda byl navíc podle Filipa Pospíšila z nevládní organizace Iuridicum Remedium vyjednán zákulisně a velmi narychlo. Navíc se k textu nevyjádřil ani Úřad pro ochranu osobních údajů.

"Celá věc je absurdní - formou deklarace byl přijat záměr zrušit víza, zároveň byla ale zavedena úplně nová procedura povolování vstupu," upozorňuje Pospíšil.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu