ZEMĚTŘESENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Všechny hlavní noviny i ČTK byly informovány o nastávajících očistných procesech Země, které budou probíhat, pokud lidé nezmění své myšlení a chování (z hrubých vibrací na jemné vibrace-lásku). Viz sdělení 1069.

 

Zemětřesení v Rakousku pocítili lidé i v Praze

   PRAHA 11. července (ČTK) - Otřesy zemětřesení v Rakousku pocítili dnes ráno lidé až v Praze, nejvíce ohlasů však mají pracovníci Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR z jižních Čech. "Lidi to vzbudilo ze spánku, houpala se s nimi postel, cinkaly skleničky," řekl ČTK Jan Zedník ze seizmického oddělení Geofyzikálního ústavu. Pracovníci ústavu zaznamenávají od rána desítky telefonátů z jižních Čech. zemětřesení pocítili přibližně kolem 05:00 i lidé na jižní Moravě.
   "Toto
zemětřesení pocítili lidé i ve středních a západních Čechách, u Prahy, v Klatovech, v Plzni," řekl Zedník. Podle něj je známo, že zemětřesení z jižního masívu se do českých zemí šíří poměrně snadno.
   Jih České republiky podle Zedníka vždy zasáhne
zemětřesení z oblasti Alp; na Velikonoce 1998 lidé v Čechách podle něj pocítili otřesy ze silného zemětřesení, které postihlo Slovinsko. Nejsilnější otřesy z této jižní oblasti byly v Čechách znatelné v květnu roku 1976, kdy zemětřesení přišlo ze severní Itálie. "Volala dnes také jedna paní z Českých Budějovic, že sice zemětřesení nepocítila, ale od 04:30 do 04:45, to znamená necelou půlhodinu před otřesem, uklidňovala papouška, který nebyl k utišení," uvedl Zedník.
   "Volaly nám asi dvě desítky lidí, kteří si stěžovali, že je otřesy půdy probudily, a chtěli znát další informace," řekla dnes ČTK pracovnice Ústavu fyziky Země Masarykovy Univerzity v Brně Irena Mattušová. Přesné účinky
zemětřesení, zaznamenané na měřicích stanicích ústavu na Moravě, budou znát seizmologové až za několik dní.
   Podle pracovníků ústavu je ovšem nepravděpodobné, že by
zemětřesení způsobilo materiální škody. "Jeho intenzita byla však vzhledem k naší zeměpisné poloze výjimečná," připustila Mattušová. Citlivější obyvatelé České republiky jsou podle ní schopni zaznamenat i zemětřesení s epicentry v Itálii a na Balkánském poloostrově, jejich intenzita však bývá na území České republiky menší.
   Rakousko zasáhlo dnes ráno kolem 05:00
zemětřesení o síle nejméně 4,8 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo v oblasti Ebreichsdorfu v Dolních Rakousích, otřesy však byly pociťovány i v řadě dalších oblastí, jako ve Vídni, Štýrsku a Korutanech. Zatím nejsou hlášeny žádné materiální škody. Podle údajů seizmologického ústavu však jde o nejsilnější zemětřesení v Rakousku za posledních nejméně 20 let.
   hrm jpt vb xkp

 

1 Na jihu České republiky se otřásala země (12.7.2000)

2 Otřesy probudily Rakousko a okolí (12.7.2000)

3 Zemetřesení lidi vylekalo (12.7.2000)

4 Při zemětřesení v Rakousku se chvěla zem i v Česku (12.7.2000)